Košík0
Způsoby doručení
Přepravce79 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1500 Kč

Jak vybrat záznamovou kameru do auta?

Záznamové zařízení do auta neboli černá skříňka je dnes velmi často se vyskytující pomůcka pro řidiče. V textu přiblížíme tyto kamery do auta a jejich problematiku.

Neustálý záznam 

Záznamová kamera do auta nemá nijak velké rozměry a jde ji použít téměř do všech aut. Montuje se obvykle na čelní sklo a slouží pro neustálý záznam, který je nahráván na SD kartu. Kromě vestavěné kamery obsahuje černá skříňka také mikrofon, pro záznam zvuku. Nejmodernější kamery mají zabudovaný GPS modul. Hodně šikovná věc je G senzor, který podle citlivosti umí začít automaticky nahrávat v případě nehody nebo při parkování, kdy do zaparkovaného auta nacouvá auto jiné.

Typy kamer

Kamery dnes mohou mít obrazový snímač CCD nebo CMOS. Více se používají čipy CMOS, které jsou levnější a mají kompaktnější rozměry.

Rozlišení videa při nahrávání

Rozlišení videa je od 640 × 480 pixelů přes 1280 × 720 pixelů, tedy HD ready a nebo pak Full Hd, což je rozlišení 1980 × 1080 pixelů. Doporučujeme volit Full HD, díky kvalitám dnešní monitorů a chytrých televizí. Čím vyšší kvalita, tím větší nároky na velikost SD karty a také rychlost listování. Doporučujeme zvolit takovou kameru, která je širokoúhlá a má stabilizaci obrazu, která pomáhá hlavně při jízdě na nerovné české silnici. Pozorovací úhel záznamové kamery by měl být v rozmezí 120° až 150°.

Záznam

Kamery do auta umí zaznamenávat několik snímků za sekundu, zvolte aspoň 25 snímků za sekundu nebo více. Pro případné policejní šetření a dokazování je to mnohem lepší. Někdy je podstatné přečíst SPZ na videu, to mějte na paměti. Čím širší záběr, tím více důkazů při autonehodě nebo střetu s neurvalým účastníkem silničního provozu. Záznam se nahrává na vloženou SD kartu, která obvykle není součástí balení a je třeba ji dokoupit, jedná se o micro SD karty.

Kamery do auta

Doplňující informace přímo ve videu

Je dobré mít nastavený správný a reálný čas, podle kterého můžete záznam porovnat např. s kamerovým systémem na silnicích nebo přesně udat čas, který bude dalším z důkazů při dokazování odpovědnosti za dopravní nehodu.

Zapnutí a vypnutí kamery do auta

Kamera do auta se obvykle automaticky spustí po sepnutí klíčku do polohy před startem. Je to pohodlné a nemusíte tak myslet na další věc v autě, kterou je třeba zapnout. Záznamy se po čase přehrají novým záznamem, to záleží na nastavení, nebo na velikosti SD karty, kde doporučujeme používat 32 GB SD karty. Tomu se říká tzv. cyklické nahrávání. Každopádně, pokud si chcete některá videa uchovat, doporučujeme průběžně videa stahovat do domácího počítače nebo měnit SD karty. Většina kamer do auta má z druhé strany malý displej, na kterém je možné živě sledovat nahrávání nebo si pouštět záznamy.

Jak kameru do auta uchytit

Černá skříňka se obvykle uchycuje na přísavku na horní část čelního skla. Problémem v některých autech může být napájecí kabel, který je nutno propojit s kamerou a zapalovačem v autě. My umíme záznamové zařízení namontovat, jak se říká, na pevno, kdy kabel skryjeme do A sloupku a nikde pak není vidět a neohrožuje vás ve výhledu z vozidla, což je dost důležité. Doporučujeme vybírat kamery s krátkým držákem, zamezíte tak zbytečným vibracím, krátký držák je pevnější.

GPS a G senzor

Zajímavým vybavením některých moderních DVR kamer do auta je integrovaný GPS modul, který umí sledovat nejen rychlost a polohu vozidla, ale zobrazovat i tuto polohu na Google Maps. G senzor je docela šikovný pomocník, hlavně v případě nutnosti okamžitého nahrávání při prudkém brždění, nárazu nebo převrácení vozidla. Tyto videa se nahrávají do speciální složky, obvykle popsané jako "nehoda" a ty se nikdy nepřepisují.

Ukázky zajímavých videí