Jak na zimní údržbu auta?

30.1.2014

Stejně jako se staráme o své tělo či oblečení, neměli bychom zapomenout i na svá auta. Nejen že čisté vozidlo je dobrou vizitkou řidiče, ale dlouhé období bez mytí škodí laku i karosérii. Následující článek Vám jednoduše ve třech krocích popíše, na co je dobré při zimní údržbě pamatovat.

 

1. Mytí proudem vody a houbou

Nejprve je potřeba vystříkat karoserii a spodek auta včetně podběhů silnějším proudem vody. To způsobí, že se špína dobře rozmočí a mytí bude mnohem snazší. Voda by měla být ideálně vlažná. Na autošampónu není dobré příliš šetřit, protože kvalitní přípravek lak vyživuje. Doporučit můžeme například Meguiars NXT generation Car Wash. Na odstranění asfaltu, smůly nebo hmyzu je dobrý speciální prostředek. Poté co je auto umyto houbou nebo šikovnou mycí rukavicí a šampónem, je nutné ho znovu vystříkat proudem vody. Pamatujte si však, že mytí vozidla byste měli odložit v případě, že teplota klesne pod 0°C, hrozí zamrznutí dveří, zámků a dalších pohyblivých částí.


2. Vysušení

Pouhým umytím vodou údržba rozhodně nekončí. Aby na laku nezůstaly nevzhledné „mapy“, je důležité auto pořádně vysušit. Šikovným pomocníkem je ručník Meguiars water magnet microfiber drying towel, jenž je z mikrovlákna, a absorbuje tak třikrát více vody než klasické froté ručníky. Dobře poslouží také jelenice, kterou ale doporučujeme použít spíše na okna a na plastové díly. Pokud to počasí dovolí, je dobré se s autem krátce projet, protože proud vzduchu vytlačí zbylou vodu z nepřístupných míst.
 

3. Voskování

Ještě před konečným krokem – voskováním – je potřeba se zaměřit na těsnění a zámky. Ty je zejména před zimou nutné ošetřit silikonovým olejem. Nebudete tak mít problémy se zamrzáním. Před  voskováním také doporučujeme karoserii rozleštit leštěnkou. Pomůže se škrábanci a neoblíbenými hologramy na laku. Při voskování máte na výběr z celé řady produktů. Ani tady se nevyplatí příliš šetřit, protože kvalitní voskovací přípravky lak dlouhodobě chrání, odpuzují vodu a podporují lesk. Navíc kvalitu použitého vosku pak poznáte při dalším mytí, protože při dobrém navoskování jdou nečistoty snadněji smýt.