Košík0
Způsoby doručení
Přepravce93 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 2000 Kč

Jak poznat stupeň výbavy továrního audio systému BMW?

Tovární ozvučení většiny vozidel bavorské značky BMW je na velmi podprůměrné úrovni a pokud jste fanoušci kvalitního zvuku, je zpravidla nutné původní audio systém vyměnit. Pokud se rozhodnete pro montáž reproduktorů, je v prvé řadě nutné znát tovární výbavu vozidla, podle které se musíme řídit při volbě nových reproduktorů. Stupeň výbavy ozvučení většiny moderních BMW lze celkem jednoduše zjistit a my si v tomto článku povíme jak na to a co je potřeba pro instalaci nových reproduktorů, které pozvednou ozvučení vašeho vozu BMW na zcela jinou úroveň. Nejčastějšími stupni výbavy ozvučení BMW jsou:
  1. Základní ozvučení
  2. Hi-Fi Sound System (S676A)
  3. Harmann Kardon Surround Sound System
Co mají všechny výbavy ozvučení BMW společné je rozměr a tvar reproduktorů. Ať už máte ve vozidle základní ozvučení, nebo například příplatkový Harman Kardon, vždy se jedná o malé reproduktory o průměru membrány středobasu 100 mm, která má navíc specifické zachycení a samozřejmě i konektory. Je tedy nemožné tyto reproduktory nahradit libovolnými aftermarket reproduktory. Naštěstí několik renomovaných výrobců se přizpůsobilo a na trhu máme více možností, jak ozvučení BMW výrazně vylepšit. My v Ahifi se zaměřujeme výhradně na renomovaného italského výrobce Audison, který jako jediný na světě nabízí kompletní integraci na originální systém bez jakéhokoliv zásahu do původní elektroinstalace. Vše o tomto tématu se dočtete v našem článku "jak na špičkové ozvučení BMW", kde se dozvíte veškeré možnosti instalace nového ozvučení, které výrazně předčí i ty nejdražší varianty továrního audio systému. Nyní ale zpět k tématu, na následujících řádcích se dozvíte typické znaky jednotlivých výbav a jak řešit jejich náhradu.
 

Základní BMW ozvučení

Asi nejčastější varianta většiny vozidel značky BMW a bohužel také nejméně kvalitní. Tato výbava obsahuje papírové širokopásmové reproduktory ve předních a zadních dveřích, případně ve stropě nebo zadním platě. Pod sedačkami najdete papírové subwoofery o průměru 165 mm. Všechny reproduktory jsou zapojeny na autorádio bez externího zesilovače. Co je na tomto systému nejvíce zarážející je absence výškových reproduktorů. Zvuk je tedy bez jakýchkoliv detailů a pokud očekáváte alespoň minimální kvalitu, budete výsledkem velmi zklamáni. A jak jednoduše poznáte tento stupeň výbavy? Právě díky absenci výškových reproduktorů, které jsou u vyšších výbav umístěné v A sloupku (vnitřní strana zrcátek). V případě výměny továrních reproduktorů za komponentní reproduktory s oddělenými výškovými reproduktory je nutné zakoupit u prodejce BMW originální mřížky pro výškové reproduktory, které jsou automaticky součástí vyšších výbav. Následná výměna reproduktorů i subwooferů je již velmi snadná, stačí je jednoduše vyměnit za nové. Vzhledem ke slabému výkonu autorádia doporučujeme kompletní ozvučení bez zásahu do původní elektroinstalace vozidla, kdy zapojíme všechny reproduktory i subwoofery na zesilovač s DSP procesorem. Na průběh výměny základního ozvučení a podrobnou galerii včetně porovnání původních a nových reproduktorů se můžete podívat v našem článku montáž do BMW 5 (F31), kde jsme instalovali kompletní nové ozvučení Audison. Oproti upgradu vyšší výbavy Hi-Fi Sound System je nutné počítat s časově mírně náročnější montáží, které nám zabere průměrně 8 hodin času. Důvodem je natažení Plug & Play kabeláže Audison od hlavní jednotky, která je umístěná v palubní desce a od subwooferů k zesilovači. 

Hi-Fi Sound System

Další výbavou a tentokrát již obvykle příplatkovou, je ozvučení s označením Hi-Fi Sound System. Tato výbava zahrnuje papírové komponentní reproduktory s oddělenými výškovými reproduktory ve předních dveřích, taktéž komponentní nebo koaxiální reproduktory v zadních dveřích, případně ve stropu nebo zadním platě, centrální reproduktor a papírové subwoofery umístěné pod sedačkami o průměru membrány 200 mm. Vše je zapojeno na sedmikanálový zesilovač, který je umístěn obvykle v zavazadlovém prostoru. Bohužel ani tato výbava nepřináší podstatné zlepšení a výsledný zvuk je podprůměrný, plochý a s minimálními detaily a dynamikou. A jak poznáte, že máte ve voze právě výbavu Hi-Fi Sound System? Vodítkem budou opět výškové reproduktory, konkrétně jejich mřížky, které nemají žádné označení a najdete je v A sloupku předních dveří, nebo přímo v plastech dveří. V zavazadlovém prostoru navíc najdete ukrytý zesilovač. Tento systém je nejjednodušší na upgrade reproduktorů i instalaci zesilovače s DSP procesorem. Na průběh montáže a podrobnou galerii včetně porovnání původních a nových reproduktorů se můžete podívat v našem článku montáž do BMW 5 (F11), kde jsme instalovali kompletní nové ozvučení právě místo původní výbavy Hi-Fi Sound System. Montáž je oproti upgradu základního ozvučení výrazně snadnější i levnější, protože se využije kompletní tovární kabeláž. Stačí tovární zesilovač odpojit a díky speciálnímu Plug & Play konektoru Audison připojit zesilovač s DSP procesorem, který poskytne novým reproduktorům i subwooferům Audison vysoký výkon a možnost detailního nastavení. Montáž je obvykle na 6 až 7 hodin času, včetně nastavení procesoru. 

Harmann Kardon Surround Sound System

Již méně častou možností výbavy je ozvučení od Harmann Kardon, případně Bang & Olufsen. Tyto systémy obsahují komponentní reproduktory ve předních a zadních dveřích, ve stropě a centrální reproduktor v palubní desce. Subwoofery o průměru 200 mm jsou umístěny pod sedačkami. Vše je zapojeno optickými kabely na digitální devítikanálový zesilovač. Vzhledem ke složitosti systému a přítomnosti optikých kabelů je výměna nejnáročnější a také nejnákladnější. Ozvučení těchto výrobců poznáte ihned podle nápisu na výškových reproduktorech. I zvuk těchto audio systémů má značné rezervy a ve většině moderních BMW jej umíme nahradit, nicméně je nutné počítat s vyšší částkou z důvodu integrace systému na tovární optické kabely. Pokud je pro vás ozvučení Harmann a Bang & Olufsen lákadlem a litujete jeho absence zrovna ve vašem vozidle, máme pro vás dobrou zprávu. Ozvučení od Audison, na které se specializujeme, výrazně předčí jak zvukově, tak i výkonově tyto příplatkové výbavy. Kromě špičkového zvuku nabízí řešení od Audison montáž bez zásahu nejen do interiéru, ale i původní elektroinstalace, jistotu, že neztratíte záruku nového vozu, možnost velmi detailního vyladění pomocí DSP procesoru pro konkrétní vozidlo i možnost celé ozvučení kdykoliv kompletně demontovat a instalovat do jiného vozu. 

Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.