Košík0
Způsoby doručení
Přepravce79 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1500 Kč

Potřebuji kapacitor a k čemu kapacitor slouží?

Kapacitor je v podstatě velká součástka nebo taky kondenzátor, a ten jímá (nasává) elektrický náboj podle velikosti své kapacity dokud se nenabije a tedy nabyde stejného napětí jako zdroj. Pokud je na zdroji nějaká zátěž která způsobí pokles napětí, kapacitor předá svůj náboj zátěži (rozdíl mezi původním napětím a poklesem). Uvnitř kapacitoru jsou (samozřejmě "složeny do co nejkompaktnějších rozměrů) dvě desky těsně vzdáleny od sebe, na jednu je přivedeno napětí kladné, a na druhé záporné.

Ve zkratce řečeno, kapacitor Vám dorovnává napětí při špičkách při nastartovaném motoru.

Při prvotním zapojení kapacitoru do auta ho doporučujeme nabýt přes přiloženou doutnavku nebo odpor. Pokud kapacitor připojíte napřímo na napájení, může dojít k jiskření.

Kapacitor použijte pokud máte výkon zesilovače větší jak 500 W RMS, u obyčejných 2-kanálových zesilovačů použití kapacitoru má pouze malý význam.

Pokud řešíte pohasínání světel a osvětlení interiéru včetně budíků tak kapacitor dokáže tento jev omezit jen zčásti, nikoliv úplně. Kapacitor doporučujeme instalovat do vzdálenosti maximálně 30 cm od zesilovače, který pohání subwoofer. Kapacitor se zapojuje na dráhu napájecího kabelu a je také třeba ho ukostřit!
 
Autor: Ing. Karel Šudák
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.

Podobné články

Nevíte, jak vybrat ten správný subwoofer? Poradíme Vám!
Sepsali jsme tipy při nákupu subwooferu do auta. Také poradíme s jeho zapojením.
Celý článek
Nevíte, jak vybrat ten správný zesilovač? Poradíme Vám!
Při nákupu zesilovače do auta je potřeba vědět, na co se bude zapojovat, jaký je jeho výkon a počet kanálů. Pokud byste potřebovali odbornou montáž, obraťte se na naši brněnskou dílnu.
Celý článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.