Košík0
Způsoby doručení
Přepravce79 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1500 Kč

Reproduktory JBL GTO939

100 W RMS, 94 dB (SPL 2,83V/1m), 3 Ω, montážní hloubka repro. 71 mm
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 40 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Reproduktory JBL GTO939
-17 %
Akce
Katalogové číslo:GTO939
ZnačkaJBL
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
koaxiální 3 pásmové
RMS výkonRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 100 Watt
Max. (maximální) výkonŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 300 Watt
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
94 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
3 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
46 - 21000 Hz
Průměr středobasu nebo koaxiálního reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 6 x 9 "
Montážní hloubka středobasu nebo koaxiálního reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 71 mm
Materiál membrány středobasu nebo koaxiálního reproduktoruMateriál, který byl použit u membrány reproduktoru. Nebojte se papíru, má kupodivu velmi přirozený a kvalitní zvuk a díky povrchové úpravě vydrží bezproblémů i vlhkost. sklolaminátový plast
Frekvenční výhybka součástíFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
ANO (kondenzátor)
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. pár
Krycí mřížky součástí baleníOriginální krycí mřížky v balení reproduktorů. ANO
Odkazy:Oficiální webová prezentace (anglicky)

Komentáře k produktu

25|Daniel Polzer, 11.12.2016, 19:45
Dobrý den, uvažuji na koupí těchto repro nebo JBL gt7-96. V kufru mám 30´ subwoofer takže o basy je postarané, ale reproduktory mi hrají jen ze předu auta takže bych potřeboval auto kvalitně ozvučnit zezadu. Je mezi nimi veliký rozdíl, nebo na to, co potřebuji mi bude stačit ty gt7-96? Jde mi především o výšky a středy.Děkuji s pozdravem Polzer
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 13.12.2016 16:42
Dobrý den Vážený zákazníku, osobně bych doporučil model GTO939, který je lepší volbou a vyplatí se připlatit.
24|Šimon Janečko, 07.12.2016, 11:25
Dobry den zvazuji koupi techto repro do zadniho plata. Predevsim bych chtel temito reproduktory posilit vysky a stredy,Nekde jsem cetl ze je hloupost davat ovaly do plata a jeste vetsi hloupost je porizovat kvuli vyskam a stredum. Chtel bych je napojit na autoradio pokud bych nebyl dostatecne spokojen zapojil bych je prez zesilovac. Dotaz tedy zni jak jsou na tom tyhle repra ohledne vysek a stredu, a jestli montaz do zadniho plata zlepsi kvalitu hudby. (Vim ze je plno jinych faktoru ktere kvalitu hudby ovlivnuji)
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 09.12.2016 14:30
Dobrý den Vážený zákazníku, osobně bych řekl přesně opak, než jste ,,někde,, vyčetl :-) Oválné repro je dobrou volbou. Pokud je tedy možnost osadit, volil bych právě tuto variantu. Obecně platí, že díky větší ploše membrány, mají lepší basovou složku, ale i střední a výškové pásmo je velmi dobré. Zmíněné repro JBL GTO939 je pak v této cenové relaci velice dobrá volba. NApojení na samotné autorádio je možné, externí zesilovač by samozřejmě dodal potřebný výkon.
23|Patrick, 07.11.2016, 20:12
Dobrý den, mám tyto reproduktory ale zapojené bez zesilovače. Pokud bych k nim připojil dejme tomu Mac Audio MPExclusive 2.0 XL z vaší nabídky, dokázaly by už nějak slušně \"dunět\" pokud jsou na dřevě, a nebo je raději nechat na autorádiu a volit k tomuto zesilovači variantu SW v podobně vašich setů ? Děkuji
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 08.11.2016 10:36
Dobrý den Vážený zákazníku, připojení na zesilovač je jistě dobrou volbou, subwoofer však nenahradí. Pokud chcete posílit basovou složku, doporučuji spíše osadit subwoofer.
22|martin, 22.09.2016, 18:10
dobrý den , je na tyto reproduktory vhodný zesilovač Pioneer GM-A3602 ? děkuji za odpověd
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 23.09.2016 11:46
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, zesilovač je vhodný. Reproduktory zvládnou i více výkonu, ale lze použít.
21|Tibor, 15.09.2016, 10:35
Dobrý den, mám zesilovac ARC 125.4. 4x75W RMS/4 Ohm. Jsou k němu vhodné tyto reproduktory, nebo to bude hrát lépe pokud se podívám po něčem méně žíznívém po výkonu. Výrobce udává stabilitu do 2 Ohm ale radší se poradím :)
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 15.09.2016 13:56
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud je zesilovač stabilní do 2 Ohmů, nevidím v tom problém. Zesilovač lze bez problému použít. Repro je, díky velmi vysoké citlivosti, schopné hrát i při nižším výkonu.
20|Radovan, 12.08.2016, 19:38
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat k čemu slouží dva oválné plasty přiložené k reproduktorum?
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 17.08.2016 12:29
Dobrý den Vážený zákazníku, podložky mohou sloužit při instalaci reproduktorů do dveří nebo pokud se instaluje ze spodní strany zadního plata. Při klasické instalaci, na zadní plato, z vrchní strany, není nutné osazovat.
19|Milan, 10.06.2016, 21:26
Budou tyto ovál hrát hlasitěji než alpine Spg-69c2 ohledne citlivosti je tam rozdíl 90 o proti 94 a ohledně ohmů 3 o proti 4 ? V mém autě zadní repro o proti předním neslyším ubírat předním nechci ? Kuli silnému zesilovači a dvou subwoferum.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 13.06.2016 12:33
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, úvaha je správná. Díky vysoké citlivosti a nižší impedanci, budou hrát JBL opravdu více nahlas.
18|Yeffy, 01.06.2016, 22:16
dobry den jaky je rozdil mezi repro JBL GTO939 a JBL GX963?? dekuji
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 02.06.2016 10:59
Dobrý den Vážený zákazníku, GTO je vyšší modelovou řadou reproduktorů.
17|Luke, 19.04.2016, 01:37
Dobrý den. Chtel bych ovály do 2000,- max 2500,- jde mi hlavne o výkon ale taky aby tam byla i ta kvalita. Jaké by ste mi doporučili. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 19.04.2016 17:24
Dobrý den Vážený zákazníku, dotazované reproduktory JBL GTO939 jsou nejlepší volbou, v této cenové relaci, doporučuji.
16|Jaromir Braš, 20.12.2015, 12:26
Dobrý den mam citroen c5 chtěl bych nějake lepši repro od jbl jsou tam 4 repra do dveři plus vyšky doporučil by jste mi něco Děkuji ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´i
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 21.12.2015 08:58
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučil bych velmi slušný model JBL GTO609C spolu s koaxiální variantou JBL GX602 pro zadní dveře.
15|domko, 16.11.2015, 05:59
A druha vec ci tieto repro mozem napojit na radio pioneer mvh-160ui dakujem cisto bez zosika ako budu hrat vpredu mam odvas mac audio fire kompa adozadu chcem nejake seriozne ovaly dakujem za nejaky tip
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 16.11.2015 08:26
Dobrý den Vážený zákazníku, reproduktory mají velmi vysokou citlivost a jsou tak vhodné pro zapojení na samotné autorádio. Zvukově to rozhodně nebude špatné.
14|domko, 16.11.2015, 05:55
Dobry den este jedna otazocka ktore druhe jbl koaxialne ovaly okrem tychto by ste mi doporucili do plata octavie aked su nejake lacnejsie ci je lepsie si priplatit za tieto co tu mate bude citelny rozdiel dakujem za odpoved
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 16.11.2015 08:25
Dobrý den Vážený zákazníku, v této cenové relaci jsou JBL GTO939 nejlepší volbou, doporučuji.
13|Lukáš, 19.08.2015, 21:51
Dobrý den,v autě (Škoda Felicie) mám tyto reproduktory GLADEN M 130 V2 a autorádio mám 4x50W a chtěl bych dát na zadní plato tyto reproduktory JBL GTO939, který zesilovač (popřípadně i kabeláž) by jste mi doporučil k těmto reproduktorům.Myslím si že bez zesilovače by ty reproduktory nehrály tak dobře.Děkuji
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 20.08.2015 09:54
Dobrý den Vážený zákazníku, pro zadní reproduktory bych doporučil zesilovač MAC AUDIO ZXS 2000. Doporučil bych však zvolit 4-kanál a napojit i přední reproduktory na zesilovač. Cena zesilovače již nebude o tolik vyšší, ale zvukový projev se dost zlepší. Pro přední i zadní repro doporučuji zesilovač MAC AUDIO ZXS 4000.
12|František, 13.07.2015, 11:12
Dobrý den , chci se zeptat , jaký by byl nejvhodnější zesilovač k těmto reproduktorům společně s reproduktorama JBL GTO 938 ? Nechci ani moc drahý, ale aby byla poznat změna zvuku. Děkuji za radu
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 13.07.2015 17:09
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučil bych zesilovač MAC AUDIO MPE 2.0xl.
11|Michal, 07.12.2014, 14:38
Dobrý den, už vám přišly GX reproduktory? Docela by me zajímalo to porovnání . Dekuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 07.12.2014 20:33
Dobrý den Vážený zákazníku, JBL GX hrají asi o 15% lépe než řada JBL GT6. Řada GX opticky vychází ze staré řady GTO čili z modelu GTO938. GTO939 hrají více muzikálně, lépe.
10|Michal, 03.12.2014, 15:50
Dobrý den, děkuji, v pořádku, dynamiku už jsem si našel na internetu :) ano stručně to moc vysvětlit nejde :) jinak můžu se zeptat tedy na tyto JBL GTO939 v porovnání s JBL GTO938 už jsem si všim že píšete že je to přepracovaný model. Jsou na tom tedy zvukově lépe? Děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 03.12.2014 16:19
GTO939 na tom jsou jen o malý kousek lépe. Počkal bych an řadu GX co předvede, skladem během následujících dnů a okamžitě ji budeme montovat do demopanelu.
9|Michal, 03.12.2014, 13:32
Dobrý den, prosimvás jaky je rozdíl mezi těmito reproduktory a JBL GX693. Joa prosimvás co je to vlastně ta dynamika jak píšete u hodně reproduktorů, např. že mají lepší dynamiku. Děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 03.12.2014 15:02
Dobrý den Vážený zákazníku, GX693 jsem zatím neslyšel, je to novinka, která doposud (3.12.2014) není skladem. Co je dynamika? To Vám asi slovy budu těžko vysvětlovat. Omlouvám se.
8|Cash, 07.11.2014, 10:07
Dobrý den,není při připojení těchto reproduktorů (100W 3ohm) přímo na výstup autorádia (zesilovač autorádia 4x50W 4ohm) problém s přetížením zesilovače autorádia? Nehrozí jeho poškození?Děkuji!
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 07.11.2014 16:05
Dobrý den Vážený zákazníku, na stejný dotaz jsem již reagoval emailem.
7|Rado, 30.10.2014, 21:44
Dobrý den,Mam taký dotaz k týmto reproduktorom, mám v aute rádio Alpine CDA-137BTi a ako je možné že keď dám volume na 15, tak repro vykazuje skreslenie basov a už nie ich úplnosť?Ďakujem
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 31.10.2014 22:14
Dobrý den Vážený zákazníku, autorádio je slabé na 100% vybuzení těchto oválů JBL.
6|Lukas, 25.06.2014, 12:00
Zdravím. Před rokem jsem stavil na sérii GTO od JBL při výběru audia do auta. Minulý týden jsem dokoupil i tyto reproduktory a múžu je jen vřele doporučit. Pro majitele Fordú je to nejlepší volba, mám Ford Mondeo mk3 FL, ve dveřích repro JBL GTO 8629 4x, v platu GTO 939 poháněné 6kanál zesilovačem JBL GTO 755.6, NEmúžu si stěžovat, do auta už není potřeba ani subwoofer, bassú to má až dost :), zvuk je čistý, jen je třeba investovat maličko do vytlumení dveří :) To je asi vše z mé recenze. S pozdravem Lukáš....
5|jbl, 14.02.2014, 20:18
dobri den chcel by som sa spitat na kombinaciu tychto reproduktorou a JBL GTO6508C s radiom alpine cde111r a ako je to z dopravou na slovensko dakujem
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 14.02.2014 20:58
Dobrý den Vážený zákazníku, v této kombinaci nevidím problém, jedná se o stejnou řadu GTO a zvukově si to k sobě sedne, s rádiem Alpine problém není, jsou slušná. Informace ohledně zasílání balíků na Slovensko.
4|rado, 16.11.2013, 10:30
dobrý den chcem sa opýtat ake repro by ste doporucil do predných a zadných dverý mam mazdu6 r.v. 2011 mozu byt tieto od jbl alebo doporucujete ine???? dakujem
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 16.11.2013 12:09
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud má Vaše Mazda 6 oválné repro 6 x 9" tak ano. Je potřeba dohledat jaký rozměr vozidlo má, pokud to nevíte na 100%. Na svoji cenu se jedná o velmi dobré reproduktory.
3|Adrian, 07.11.2013, 12:00
Dobry den.Prosim vas ake repro by ste mi odporucili zapojene len na radio bez zosika,radio kenwood-KDC-5141UAY.Moja predstava pred.16,5 kompa zadne ovaly aby to malo poriadne BASY.Subwofer nechcem lebo mam KIA rio-HB 2007.DAKUJEM.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 07.11.2013 14:11
Dobrý den Vážený zákazníku, pořádné basy přes rádio těžko dosáhnete, ale ovály JBL GTO939 jsou na tom  po stránce basové hodně dobré. Pokud zadní JBL a máte rád dynamiku, zvolil bych i přední JBL GTO6508C.
2|Patrik, 12.08.2013, 18:20
Dobrý den, prosím vás aký je rozdiel medzi JBL GTO939 a JBL GTO938. Oplatí sa investovať do drahšieho? Ďakujem!
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 12.08.2013 19:01
Dobrý den Vážený zákazníéku, model GTO939 je nový přepracovaný model pro rok 2012/2013.
1|Lenka, 05.05.2013, 20:58
Dobrý den, chci se zeptat, jak velký je rozdíl mezi těmito reproduktory a JBL T696L, resp. JBL GTO938. Má cena T696L velké opodstatnění nebo je kvalita srovnatelná? Ještě se chci zeptat, zda mi bude stačit na tyto a na přední repro U-DIMENSION EL COMP 6 zesilovač Magnat Tribal X Four, příp. Magnat Tribal X Four Limited (zatím mám doma oba, přemýšlím, zda je prodat a koupit jiný, nebo by šlo si jeden z nich nechat). Předem děkuji.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 05.05.2013 22:40
Dobrý den Vážený zákazníku, rozdíl mezi T řadou a GTO řadou je dost výrazný, T řada je pro zákazníky, co chtějí maximum z oválů jelikož patří k tomu nejlepšímu co v nabídce máme po výkonové stránce. Co se zesilovače týče, póužil bych rozhodně ten silnější. U-dimension El Comp 6 mají vysoký reálný výkon, možno kombinovat s JBL.

Hodnocení

Celkové hodnocení
95 %
12 zákazníků hodnotilo
11×
phetrik
12. 9. 2017

super produkt, mám je už asi 4 roky a pořád hrají nádherně

Petra Nagyova
30. 6. 2017

Jeden z reproduktoru mi vypina zesilovac. Budu posilat zpatky jako reklamaci. Uz reseno s panem Flekem.

Konyvka
9. 3. 2017

super repro mam je take v aute 3rokem a hraji furt nadherne a ze je nesetrim

Ověřený uživatel
2. 1. 2017

super zvuk , naprostá spokojenost.

3. 12. 2016

mám je asi 3 roky a jsou super

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.