Košík0
Způsoby doručení
Přepravce93 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma

Reproduktory u-Dimension EL COAX 693

6" x 9", 80/160 W, 4 Ω, 94 dB (2,83V/1m), montážní hloubka 75 mm
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 40 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Reproduktory u-Dimension EL COAX 693
-37 %
Poslední kusy
Katalogové číslo:EL COAX 693
Značkau-Dimension
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
Koaxiální 3 pásmové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 80 W
Max. (maximální) výkonŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 160 W
Citlivost (SPL 1W/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
91 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
50 - 20.000 Hz
Průměr středobasu nebo koaxiálního reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 6" x 9"
Montážní hloubka středobasu nebo koaxiálního reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 75 mm
Frekvenční výhybka součástíFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
Ano (kondenzátor)
Možnosti nastavení frekvenční výhybkyNepsaným pravidlem bývá, že čím dražší reproduktory, tím má výhybka více možnosti nastavení zvuku. Nejčastější možností nastavení výhybky je útlum na výškovém reproduktoru. Vyspělejší výhybky nabízí i možnost nastavení strmosti na středobasu a výškovém reproduktoru případně úpravu frekvenčního rozsahu. Ne
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. Pár
Krycí mřížky součástí baleníOriginální krycí mřížky v balení reproduktorů. Ano

Komentáře k produktu

8|Josef , 08.09.2019, 22:02
budou hrát i když budou zapojené jen na autoradio
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 09.09.2019 14:45
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, parametry na to mají vhodné, lze připojit na rádio samotné.
7|Vojta , 12.03.2014, 00:04
Dobrý den, potřebuji tyto reproduktory zapojit bez zesilovače na autorádio KDC-BT92SD. Jaký by jste mi doporučili kabel + konektory. Osazeny budou do plata krátké Felicie. A ještě jeden k montáži. Doporučujete reproduktory montovat delší stranou k zadním sedadlům, nebo je to jedno? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 12.03.2014 02:17
Dobrý den Vážený zákazníku, kabel bych doporučil Gladen LL 1,5 o délce 12 metrů do zadního plata. Konektory u repro použijte 2 x 232391 + 2 x 232392. Reproduktory nainstalujte jak se Vám to líbí, my je dáváme delší stranou jakoby zleva doprava.
6|Petr B. , 26.12.2013, 09:15
Dobrý den, vlastním tyhle reproduktory, jsem s nimi velice spokojen. Nechal jsem si je i po prodeji auta k montáži do nově pořízeného. Řeším dilema s investicí. Zda raději zainvestovat v Golfu IV (2005) do obměny origo reproduktorů ve dvěřích a montáži oválů do platíčka nebo ponechat stávající repro a investici věnovat subwooferu. Popřípadě kolik taková obměna origo reproduktorů vzhledem k zlepšení výkonostně asi tak vyjde, co by jste doporučil. Rádio Sony MEX BT2600 (půjde nejspíš něco novějšího), zesilovač 4kanál Blaupunkt MPA680. Díky za případnou odpověď...
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 26.12.2013 11:24
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud vyměníte repro tak se Vám zkvalitní zvuk, pokud doplníte orig. systém o subwoofer tak zase celek jako takový bude výrazněji doplněn o basy, ale pořád bude pokulhávat zvuk sériových reproduktorů. Ani jedna varianta není optimální a je pouze a jen kompromisem. Osobně bych šel cestou výměny reproduktorů raději a napojení na zesilovač co už máte.
5|Jozef , 27.07.2013, 19:09
Dobry Den. V aute mam momentalne KENWOOD KDC-BT92SD v predu uDimension COMP 6, ktore pohana uDimension EL-A52 dvojkanal. Hra to pekne. Teraz premyslam dat dake koaxialy do zadu a neviem sa spravne rozhodnut, ktore si u Vas kupit. Ci tieto koaxialy a zakupit si este 4kanal ALPINE MRX-F35. S cim mate dobre skusenosti, alebo aku zostavu reproduktorov + 4kanal by ste mi odporucili? Vzdy ste mi poradili dobre a preto by som rad pocul Vas nazor. Dakujem
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 27.07.2013 21:26
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud máte ovály na dokreslení scény tak externí zesilovač není úplně nutný a do jisté míry Vám rádio ovály vybudí. Pokud chcete z oválů vytáhnout maximum, doporučil bych 4 kanálový zesilovač Gladen M-Line 75.4.
4|Enrico , 22.12.2012, 09:48
Dobrý den, mám tyto reproduktory zapojené na autoradio Sony CDX-M9900: je dobrý nápad, zapojit je na zesilovač o výkonu 80w na kanál, případně jakou zvolit šířku kabelů. Děkuji a jsem s pozdravem.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 22.12.2012 11:33
Dobrý den Vážený zákazníku, přes externí zesilovač využijete jejich plný výkonový potenciál, repro kabel bych doporučil 2 x 2,5 qmm.
3|Anonym , 10.08.2012, 07:53
Dobrý den chtěl jsem se zeptat na tyto reproduktory jde mi o bassovou část budou v hodné do škody felicia(zadní plato)????A nebo mi rad2ji doporučíte jinou značku v cenocé relaci do 3000Kc.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 10.08.2012 08:18
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud Vám jde hlavně o basy tak bych do 3000,- zvolil spíše Infinity REF-9603IX. U-dimension jsou ale na svoji cenu také velmi dobrá volba.
2|Anonym , 23.07.2012, 12:58
dobrý den, rozhoduji se mezi těmito a HERTZ ECX 690.4 které by ste mi doporučil vy? děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 23.07.2012 14:53
Dobrý den Vážený zákazníku, v poměru cena/výkon jsou na tom o kousek lépe U-dimension, výhodou Hertzů je vyšší reálný výkon, pokud budete pořizovat zesilovač.
1|Tomas K. , 20.07.2012, 17:45
Dobry den. Pokud byste mel moznost, jak byste popsal zvukovy projev EL COAX 693? (vidim, ze je mate na prodejne) Napriklad, nedavno si na doporuceni koupil kamarad JBL GTO938, ktere maji po zvukove strance na 6x9" vynikajici basy, relativne prokreslene stredy a vyrazne, "plechove" znejici vysky. Jak se projevem lisi EL COAX 693 od JBL nebo mozna jeste i POWERBASS S-693? Dekuji predem za vase info.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 20.07.2012 19:14
Dobrý den Vážený zákazníku, všechny ovály máme na kamenné prodejně, doporučuji si je přijít poslechnout na vlastní uši, každý máme jinou představu o dobrém zvuku a každému vyhovuje něco jiného.

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
1 zákazník hodnotil
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.