Můj účet

Reproduktory Audison AP 4

středobasové reproduktory, Ø 100 mm, 40 W RMS, 4 Ω, 91 dB (2,83V/1m), montážní hloubka 41 mm
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Reproduktory Audison AP 4

Reproduktory Audison AP 4

Středobasové reproduktory Audison AP 4 jsou vybaveny 25 mm měděnou kmitací cívkou pro zajištění rovnováhy v rozsahu středních a vysokých frekvencí. Papírová membrána s vodoodpudivým nástřikem byla vyvinuta pomocí simulační technologie FEM (Finite Element Method). Snížená montážní hloubka umožňuje snadnou instalaci do nejrůznějších umístění ve vozidle. Kompaktní koš reproduktoru je chráněný nátěrem proti poškrábání.
Katalogové čísloAP 4
ZnačkaAudison
OdkazyOficiální webová prezentace (anglicky)
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
Středobasové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 40 W
Výkon MAXŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 120 W
Citlivost (2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
91 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
80 - 7500 Hz
Průměr středobasového reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 100 mm
Montážní hloubka středobasového reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 41 mm
Materiál membrány středobasového reproduktoruMateriál, který byl použit u membrány reproduktoru. Nebojte se papíru, má kupodivu velmi přirozený a kvalitní zvuk a díky povrchové úpravě vydrží bezproblémů i vlhkost. Voděodpudivý lisovaný papír
Frekvenční výhybka součástí baleníFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
Ne
Krycí mřížky součástí baleníOriginální krycí mřížky v balení reproduktorů. Ne
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. Pár

Komentáře k produktu

5|Marek Winter , 22.02.2024, 23:10
Dobry den budou sedet kus za kus bez uprav na audi a3 8l 1.8t 110kw rok 2001 kod motoru aum vybava attraction ,bose system nemam.Mimochodem nevite zda tento typ ma o zadni repro mrizky tam jsou ale nehraje a pripojeni zatim nemuzu najit muzu poslat i vin kod dekuji moc marek
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 23.02.2024 15:48
Dobrý den Vážený zákazníku. Pro vaše vozidlo jsou určeny 130mm komponentní reproduktory a je nutné použít redukční položky. Zadní reproduktory nemusí být osazeny, případně pokud máte ve voze neoriginální rádio, nemusí rádio komunikovat s poloaktivním systémem ve voze. To ale takto na dálku nelze odhadnout.
4|Vladimír Linda , 16.06.2023, 07:18
Dobrý den, měl bych prosbu. Koupil jsem si tyto reproduktory i s mřížkami. Reproduktory budu montovat do stropu v autě, ale mám problém s výškou. Neexistuje nějaká podložka, pod tento reproduktor o síle cca 3cm? Předem děkuji za odpověď
Odpověď: Marek Holub - AHIFI.CZ, 16.06.2023 07:32
Dobrý deň Vážený zákazník, môžete použiť unverzálne podložky.
3|René Výborný , 30.11.2020, 21:31
Dobrý den, jsou repro vhodné jako náhrada do dveří vozu BMW E60 Hifi System? Děkuju
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 01.12.2020 08:36
Dobrý den Vážený zákazníku, bohužel nikoliv, doporučuji volit OEM repro, tedy Audison APBMW K4M.
2|Libor Mareš , 14.08.2020, 19:42
Dobrý den, jaká je rozteč úchytů reproduktorů?Děkuji za odpověď.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 17.08.2020 14:45
Dobrý den Vážený zákazníku, rozteč šroubů je 115mm.
1|Petr , 08.12.2016, 22:13
Dobrý den, mám A3 a pravděpodobně přední reproduktory značky bose s označením 8l0 035 411 už to mají za sebou, chtěl jsem se zeptat zda by tyto reproduktory byly jako možná náhrada za ty původní a nebo jsou vhodnější nějaké jinéDěkuji
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 09.12.2016 15:43
Dobrý den Vážený zákazníku, zmíněné reproduktory AUDISON jsou v rozměru 100mm. Neuvedl jste sice rok výroby vozu, ale předpokládám, že bude osazeno repro min 130mm, čili zmíněné AUDISON nejsou vhodné. Pokud je osazen aktivní systém BOSE, bylo by dobré znát impedanci reproduktorů a zároveň jejich průměr a montážní hloubku.

Hodnocení

Celkové hodnocení
97 %
6 zákazníků hodnotilo
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.