Můj účet

Jak zapojím nové reproduktory do originální kabeláže auta?

Zapojení reproduktorů do originální kabeláže autaNevíte jak zapojit nové reproduktory do auta? Originální reproduktory mají dnes obvykle reproduktor připojený na konektor. Pro ty, kteří chtějí systém Plug & Play, nabízíme řešení: kabelové adaptéry pro připojení reproduktorů. Pokud si nejste jisti s výběrem adaptéru, tak dalším řešením je ucvaknutí konektoru a nachystání stávajícího kabelu na klasický FAST-ON, plusový FAST-ON a mínusový FAST-ON.
 
Pokud máte reproduktory s externí výhybkou, nemusíte FAST-ON řešit a použijte vidličky do výhybky, nebo připojte kabel rovnou do výhybky. Použití FAST-ON je dobré hlavně u koaxiálních reproduktorů. Třetím a nejspolehlivějším řešením je konektor opět ucvaknout, oholit izolaci a kabel na nový reproduktor přímo napájet. Vznikne Vám tak přímý a pevný spoj bez přechodových odporů.
 
Často se nás zákazníci ptají, zda mají originální kabeláž ve vozidle měnit, když chtějí staré reproduktory vyměnit za nové. Pokud je kabeláž v pořádku, je nepoškozená a nemá porušenou izolaci, tak není nutné kabeláž měnit, nemá to žádný význam pokud reproduktory budou napájeny jen samotným autorádiem.
 
POZOR si dávejte hlavně na správnou polarizaci při zapojování. Dnes se bohužel nemůžeme řídit ani podle barev, ani podle velikosti konektoru. Automobilky si PLUS a MINUS pól dávají jak se jim to zrovna hodí a je tedy nutné polaritu oměřit multimetrem. V případě, že multimetr nemáte, přepólované reproduktory poznáte tak, že nebasují a zvuk je po zaposlouchání horší. Kdo má dobré uši, rozdíl uslyší. Kdo si není jistý, doporučujeme svěřit montáž odborníkům nebo se obrátit na naši montážní dílnu.
Autor: Ing. Karel Šudák
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.

Podobné články

Lze zapojit nové reproduktory na tovární autorádio?
Možnosti reproduktorů, které můžeme bez obav zapojit na originální autorádio.
Celý článek
Můžu zapojit nové reproduktory na stávající kabeláž vozidla?
Radíme s připojením nových reproduktorů do auta, problematika připojovací kabeláže.
Celý článek
Správná polarita při zapojení reproduktorů
Jak se vyvarovat přepólování, dost důležitá věc při montáži nových reproduktorů.
Celý článek

Komentáře k článku