Košík0
Způsoby doručení
Přepravce79 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1500 Kč

Jaký vliv má akustická pěna na zvuk?


Jaký vliv má akustická pěna v reálném prostředí? To je jedna ze zásadakustická pěnanějších otázek, které patří k cestě za dokonalým zvukem.

My jsme propagátoři akustické pěny, která se umísťuje do dveří, jako druhá vrstva tlumení, přímo za středobas. Jednak vycházíme z domácího hifi, kde každá lepší sloupová hifi sestava má tyto akustické materiály, které zabraňují stojatému vlnění, a za druhé jsme si to sami otestovali.

Pokud máme dva stejné středobasy a jeden umístíme do ozvučnice o objemu 15 litrů netto bez tlumení a druhý středobas hned vedle dáme do vytlumené ozvučnice o stejném objemu, kde ale byla použita akustická pěna neboli lidově řečeno "jehlánky", stane se, že od frekvence okolo 1000 Hz a níže je zvuk u vytlumené ozvučnice odlišný. Odlišný resp. lepší v podání reálnosti hlasu zpěváka či zpěvačky, zvuk je čitelnější, je poznat, že netrpí na zpětný odraz zvuku, který jen při přímém porovnání lze opravdu rozeznat. Středy jsou méně agresivní a u nevytlumené ozvučnice neslyšíte spodní frekvence. Lepit akustický materiál do dveří za středobas má tedy zásadní vliv na výslednou kvalitu zvuku. Pokud vás zajímá % hodnota, nebojíme se tvrdit, že zvuk s akustickou pěnou je na středobasu o +- 20 % kvalitnějším. Jako nevýhodu někdo uvádí to, že akustická pěna nasakuje vodu.

Testovali jsme 3 akustické pěny:

  1. Sinus Live ANS  – extrémně nasakavá, zcela nevhodná do dveří, ideální do bassreflexových ozvučnic pro subwoofery.
  2. Ground Zero GZDF 1600 SA – nedoporučujeme, také hodně drží vodu, vhodné na místa, kde se pěna nesetká s kapající vodu, lepší jak Sinus Live ANS, výrazně horší než Gladen Aero Wave.
  3. Gladen Aero Wave – vlhkost dokáže odbourat, padající kapky ve vertikální poloze také problém nejsou, ale pokud dáme tuto gumopěnu pod přímý proud vody, vodu nasakuje taktéž, ale výrazně méně než obyčejná pěna a tudíž je tato akustická gumopěna vhodná do dveří auta. Pro 100% odbouratelnost vody a vlhkosti doporučujeme použít na pěnu speciální nano nástřik – impregnaci – která se používá např. na outdoorové oblečení nebo na obuv. Po vyschnutí tento materiál nemění svoje vlastnosti a nedrolí se jako obyčejné akustické pěny.
Ukázka, jak to funguje v reálném prostředí
 
 


 

Fotogalerie z našeho testu na prodejně

Autor: Ing. Karel Šudák
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.