Košík0
Způsoby doručení
Přepravce93 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 2000 Kč

Jaký vliv má akustická pěna na zvuk?

My jsme propagátoři akustické pěny, která se umísťuje do dveří, jako druhá vrstva tlumení, přímo za středobas. Jednak vycházíme z domácího hifi, kde každá lepší sloupová hifi sestava má tyto akustické materiály, které zabraňují stojatému vlnění, a za druhé jsme si to sami otestovali.

Pokud máme dva stejné středobasy a jeden umístíme do ozvučnice o objemu 15 litrů netto bez tlumení a druhý středobas hned vedle dáme do vytlumené ozvučnice o stejném objemu, kde ale byla použita akustická pěna neboli lidově řečeno "jehlánky", stane se, že od frekvence okolo 1000 Hz a níže je zvuk u vytlumené ozvučnice odlišný. Odlišný resp. lepší v podání reálnosti hlasu zpěváka či zpěvačky, zvuk je čitelnější, je poznat, že netrpí na zpětný odraz zvuku, který jen při přímém porovnání lze opravdu rozeznat. Středy jsou méně agresivní a u nevytlumené ozvučnice neslyšíte spodní frekvence. Lepit akustický materiál do dveří za středobas má tedy zásadní vliv na výslednou kvalitu zvuku. Pokud vás zajímá % hodnota, nebojíme se tvrdit, že zvuk s akustickou pěnou je na středobasu o +- 20 % kvalitnějším. Jako nevýhodu někdo uvádí to, že akustická pěna nasakuje vodu.

Testovali jsme 3 akustické pěny:

  1. Sinus Live ANS  – extrémně nasakavá, zcela nevhodná do dveří, ideální do bassreflexových ozvučnic pro subwoofery.
  2. Ground Zero GZDF 1600 SA – nedoporučujeme, také hodně drží vodu, vhodné na místa, kde se pěna nesetká s kapající vodu, lepší jak Sinus Live ANS, výrazně horší než Gladen Aero Wave.
  3. Gladen Aero Wave – vlhkost dokáže odbourat, padající kapky ve vertikální poloze také problém nejsou, ale pokud dáme tuto gumopěnu pod přímý proud vody, vodu nasakuje taktéž, ale výrazně méně než obyčejná pěna a tudíž je tato akustická gumopěna vhodná do dveří auta. Pro 100% odbouratelnost vody a vlhkosti doporučujeme použít na pěnu speciální nano nástřik – impregnaci – která se používá např. na outdoorové oblečení nebo na obuv. Po vyschnutí tento materiál nemění svoje vlastnosti a nedrolí se jako obyčejné akustické pěny.
Ukázka, jak to funguje v reálném prostředí
 
 
 
 
 

Fotogalerie z našeho testu na prodejně

Autor: Ing. Karel Šudák
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.