Můj účet

Reproduktory Hertz DCX 130.3

koaxiální reproduktory, Ø 130 mm, 40 W RMS, 4 Ω, 93 dB (2,83V/1m), montážní hloubka 52 mm
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Reproduktory Hertz DCX 130.3
Tip

Koaxiální 2pásmové reproduktory Hertz DCX 130.3

130 mm koaxiální reproduktory Hertz DCX 130.3 jsou navrženy s maximální péčí tak, aby poskytovaly lineární frekvenční odezvu a zajišťovaly vysokou spolehlivost. Neodymový magnet, PEI kopulovitý výškový reproduktor, vestavěné frekvenční výhybky a membrána z lisovaného papíru poskytují optimální poměr mezi rychlou instalací a kvalitním zvukem, který je plný dynamiky a radosti z poslechu.

Hlavní vlastnosti reproduktorů Hertz DCX 130.3

  • Čistá měděná kmitací cívka navinutá na conex pro maximální lehkost.
  • Papírová membrána odpuzující vodu.
  • Neodymový výškový reproduktor s PEI kopulí pro kompaktnost a výkon ve vysokých frekvencích.
  • Lakovaný koš.
  • Pocínované vysokoproudé svorky.
  • Postříbřené olověné vodiče pro maximální spolehlivost a vodivost.
  • Ochranný kryt magnetu z butylové gumy je odolný proti nárazům a otěru.
Katalogové čísloDCX 130.3
ZnačkaHertz
OdkazyOficiální webová prezentace
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
Koaxiální 2 pásmové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 40 W
Výkon MAXŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 80 W
Citlivost (2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
93 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
65 - 21000 Hz
Průměr středobasového reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 130 mm
Montážní hloubka středobasového reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 52 mm
Materiál membrány středobasového reproduktoruMateriál, který byl použit u membrány reproduktoru. Nebojte se papíru, má kupodivu velmi přirozený a kvalitní zvuk a díky povrchové úpravě vydrží bezproblémů i vlhkost. Vodoodpudivý lisovaný papír
Průměr kaloty výškového reproduktoruČistý průměr kaloty (membrány) výškového reproduktoru. 15 mm
Materiál kaloty výškového reproduktoruMateriál kaloty, který byl použit při výrobě výškového reproduktoru. PEI
Frekvenční výhybka součástí baleníFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
Ano (kondenzátor)
OstatníNeodymový magnet
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. Pár

Komentáře k produktu

7|Josef , 13.03.2023, 16:13
Dobrý den, hledám slušné repro do své Felicie. Zapojení bude bez externího zesilovače. Rád bych věděl, zdali budou lépe hrát Hertz DCX 130.3 nebo Hertz K 130. Které z nich budou mít lepší basovou složku? Děkuji
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 14.03.2023 14:17
Dobrý den Vážený zákazníku. Doporučuji model DCX 130.3. Reproduktory jsou zvukově znatelně lepší jak základní řada.
6|Pavel Nedobitý , 03.02.2023, 22:59
Dobrý den, všiml jsem si, že DCX mají oproti X obě svorky stejně silné. Jaký je pro to důvod? Jak se zapojují na stávající konektory, kde je záporný úzký? Díky, P.
Odpověď: Lukáš Zemánek - AHIFI.CZ, 08.02.2023 19:26
Dobrý den Vážený zákazníku, jedná se o starší způsob připojení, který dříve Hertz používal u většiny reproduktorů, přesný důvod ověem netuším . K zapojení je tak nutné upravit kabeláž tedy použít větší typ Fast on konektoru, případně vodič přímo napájet na terminál . 
5|Martin , 21.08.2022, 20:02
Zdravím, budou reproduktory vhodné do Felicie r.v.1997 v kombinaci s rádiem Sony DSX-A410BT?Děkuji za odpověď.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 22.08.2022 13:37
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, repro je vhodné, lze použít a určitě i doporučit.
4|František , 11.05.2021, 14:53
Dobrý den, měl bych dotaz zda by tyto reproduktory stačili na solidní ozvučení Nisan terrano I. Auto je při provozu dost hlučné a origo reproduktory nestačí. Auto má reproduktory jen v předních dveřích bez díry na výšku a vzadu chybí úplně. Vyplatilo by se nějak dodělat reproduktory dozadu? (dopředu koaxiál a dozadu středobas? Nebo by stačil koaxiál jen v předu?) Rádio mám Pioneer MVH-X360BT 4x50w (repro bude zapojené přímo na rádio) děkuji.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 12.05.2021 10:10
Dobrý den Vážený zákazníku, popravdě 130mm koaxiální repro vůz příliš neozvučí, kor když je sám o sobě hlučný. DCX 130.3 je dobrá volba a pro přední pozice lze určitě použít, díky menší ploše však nelze čekat zázraky. Ideální by bylo osadit i zadní reproduktory a to ve větším rozměru, tedy 165mm nebo ideálně 6x9 palce, pokud by pro ně bylo místo. Volit pak lze stejnou řadu, čili DCX 165.3 nebo DCX 690.3.
3|Martin , 12.03.2021, 13:02
Dobrý denChtěl bych se zeptat, budou tyto reproduktory (Hertz DCX 130.3) pasovat do předních a zadních dveří doRenault scénic ll, rok výroby 2004? Mockrát Vám děkuji za odpověď
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 12.03.2021 13:45
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, lze použít, v dané cenové relaci dobrá volba.
2|Honza , 09.01.2021, 09:23
Dobrý den, budou tyto reproduktory pasovat do Octavie 1 hatchback? Chtěl bych je namontovat do prostoru vedle zadního plata. Pokud pasovat budou, bude mi stačit na zapojení jeden pár těchto přechodek https://www.ahifi.cz/adaptery-k-reproduktorovemu-konektoru-citroen-fiat-opel-dacia-renault-rover-seat-skoda-volvo-vw.html?Děkuji Honza
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 11.01.2021 11:46
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, reproduktory lze osadit a pro připojení Vám opravdu postačí jeden pár zmíněných adaptérů.
1|Josef , 21.09.2020, 04:46
Dobrý den, budou pasovat tyto repro do předních dveří renault scenic ||? Děkuji za odpověď
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 21.09.2020 11:10
Dobrý den Vážený zákazníku. Prosím pošlete nám na email rok výroby vašeho vozu. Ověříme možnost instalace.

Hodnocení

Celkové hodnocení
95 %
12 zákazníků hodnotilo
10×
Jan Olišar
18. 11. 2023

Za ty peníze skvělá volba. Mají příjemný vyvážený zvuk v dané cenové kategorii.

Luboš Čondl
2. 6. 2023

Dobrý den dával sem do BMW e39. Jednoduchá výměna místo originálních repro, a mají krásný čistý zvuk. O to mi šlo.

Michal Hlína
24. 10. 2020

Super

Ohodnoťte produkt:

Montáže produktu

Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.