Můj účet

Subwoofer Gladen SQL 12

12", 1100 W RMS, 91 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω
Více o produktu
Prodej skončil
Vyberte si, prosím, podobné zboží ze stejné kategorie
12" (300 mm)
Subwoofer Gladen SQL 12
Prodej skončil
Lepší produkt je na dosah
Gladen SQL 12 Extreme za 12 490 Kč

Subwoofer Gladen SQL 12

Soutěžní subwoofer Gladen SQL 12. Reálný výkon 1,1 KW, 10 cm kmitací cívka a pořádný magnet. Tento subwoofer už vám dokáže rozhýbat i okna v autě!
Katalogové číslo:SQL 12
ZnačkaGladen
Odkazy:Instalační manuál v PDF
Oficiální webová prezentace (anglicky)
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 1100 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 1650 W
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
91 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
4 Ω
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průmšr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 300 mm (12")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 231 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
Nedoporučuje se
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
65 l
Velikost bassreflexuNátrubek neboli bassreflex se používá při stavbě bassreflexových ozvučnic. Délka a průměr bassreflexu jsou velmi důležité parametry a je třeba se řídit tím, co konkrétní výrobce subwooferu doporučuje. Důrazně doporučujeme pořizovat pouze značkové a kvalitní bassreflexy se zaoblením na konci bassreflexu. Pokud je bassreflex ukončen rovnou trubicí, výsledkem je tzv. "prdění" subwooferu, kdy se vzduch vyfukujicí z bassreflexu třiští o ostrý konec bassreflexu. 2 x 100 mm
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
35,8 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
31,8
Xmax + -Xmax - maximální výkyv membrány subwooferu jedním směrem– není to součet, nebo také zkratka pro maximální lineární výchylku. Výstup subwooferu se stává nelineární, když kmitací cívka začne opouštět magnetickou mezeru. +/- 15 mm
Průměr kmitací cívky subwooferuČím větší průměr kmitací cívky, tím má subwoofer větší zatížitelnost, laicky řečeno. 10,16 mm
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Papír
HmotnostHmotnost subwooferu v kilogramech. Hmotnost se zpravidla uvádí netto, čili bez obalu. 16,5 kg
Český návod - Gladen SQL 12
Stáhnout

Komentáře k produktu

9|Lukas , 03.11.2019, 18:30
Dobrý den jaký zesilovač na 2 tyto subwoofery mám tam teď gladen spl 1800c1 ale co sem slyšel zesilovače dáváji tak 60% procent výkonu a je slabší ještě jak subwoofer tak bych něco co je dokáže vybudit co nejvic
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 04.11.2019 13:27
Dobrý den Vážený zákazníku, 60% uvedeného výkonu určitě není případ zesilovače GLADEN SPL1800c1, zde je výkon reálný. Každopádně dva kousky SQL 12 by si zasloužily i tak více výkonu. Vhodnou volbou, pokud hodláme vybudit SW na 100%, je například zesilovač HIFONICS X4-GOLIATH.
8|Radek , 30.11.2017, 20:21
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na správné zapojení tohoto wooferu se zesilovačem Gladen SPL1800c1 jelikož zesilovač je sice monoblok ale má 2 plusové a 2 minusové výstupy, tak jestli je propojit dohromady nebo pouze vést ze subwooferu jeden plus a jeden mínus do jednoho výstupu na zesilovači, děkuji.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 06.12.2017 16:28
Dobrý den Vážený zákazníku, zapojení v terminálu zesilovače nehraje v podstatě roli, terminály jsou uvnitř zesilovače spojeny.
7|Mirek , 13.10.2016, 21:20
Dobrý den chtěl bych se prosím zeptat, vybudil by a hrál by dobře tento subwoofer na zesilovači CRUNCH GTX 2600. Děkuji za info
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 14.10.2016 09:21
Dobrý den Vážený zákazníku, tento zesilovač nevybudí subwoofer Gladen SQL 12 na 100%, ale pokud máte kvalitní rádio s min. výstupní úrovní 2,5 V tak by to mělo zahrát velmi dobře.
6|Jakub , 04.12.2015, 14:02
Dobrý den, rád bych se zeptal jaký máte zkušenosti s naladěním tohoto Subwooferu. V návodu je bedna naladěna na 43HZ s jedný BR nebo na 44hz s 2xBR. Co je lepší pro sedan s uzavřeným kufrem ? Děkuji
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 04.12.2015 16:58
Dobrý den Vážený zákazníku, bohužel asi neexistuje přesné doporučení. Každé auto je specifické a každá ozvučnice bude hrát jinak. V tomto případě je to tak trochu alchymie. Je třeba vyzkoušet a pak ,,ladit,, třeba délkou nátrubku apod. Osobně jsem slyšel dva tyto subwoofery v dvojité ozvučnici, s bassreflexovými štěrbinami. Objem 2 x 65l a výsledek velice zajímavý, ovšem ve Fabii první generace, kde je to akusticky zcela jiné.
5|vojta , 22.10.2015, 15:49
Puvodne jsem chtel usetriit misto v kufru auta. Proto jsem hledal alternativu za dvojbox a vybral tento subwoofer. Bedna o moc mensi sice neni, ale ten zvuk se absolutne neda srovnavat. Zdaleka nebudim na plny vykon, a i presto je rozdil nepopsatelny. Kdyz vynecham hluk tak hlavne jeho kvalita je absolutne nekde jinde. Kdyz to ted zpetne porovnam, prwdtim nekdo jen mlatil do plastoveho kyble. Ted je to teprve ten spravny bass. Investice se vyplatila. Velice zaroven dekuji za individualni pristup a konzultace vaseho kolektivu. Jste bezva.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 22.10.2015 16:33
Dobrý den Vážený zákazníku, velice děkujeme za kladnou recenzi. Jsme opravdu rádi, že jste spokojen.
4|Martin Sobotík , 29.09.2015, 21:15
Dobrý den chtěl sem se zeptat jestli by se hodně lišil výkon tady tohoto modelu od tohoto GLADEN RS 15 FREE AIR kvůli velikosti a výtlaku vzduchu? děkuji :)
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 30.09.2015 08:23
Dobrý den Vážený zákazníku, nelze srovnávat provedení FREE AIR s klasickou konstrukcí.
3|Jan , 21.09.2015, 19:07
Děkuji za odpověď :).... myslels jsem si to ale chtěl jsem slyšet názor odborníka. Dnes teda objednám dokud je za super cenu. Ještě bych se chtěl zeptat na zesilovač za rozumnou cenu který by ho pořádně vzbudil. Předem díky za odpověď.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 22.09.2015 10:50
Dobrý den Vážený zákazníku, pro dostatečné vybuzení subwooferu použijte například zesilovač GLADEN SPL1800C1.
2|Jan , 21.09.2015, 00:16
Dobrý den rozhoduji se mezi tímto subwooferem od Gladenu nebo http://www.ahifi.cz/subwoofer-mac-audio-stx-12-reference.html. Zajímalo by mě který s těchto dvou je lepší. Předem díky za odpověď.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 21.09.2015 10:01
Dobrý den Vážený zákazníku, jednoznačně SQL 12, jedná se o výrzaně lepší subwoofer.
1|Ronky , 13.09.2015, 11:29
Dobrý deň chcem sa spýtať aký zosilovač by sa hodil na tento subwoofer RE Audio SE 12 D2 12" / 30cm a či by ste mi vedeli povedať akú velkú ozvučnicu treba spraviť, bol by som veľmi rád keby ste mi pomohli, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný zvyšok dňa.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 14.09.2015 10:57
Dobrý den Vážený zákazníku, značku RE Audio neprodáváme a abych poradil, potřebuji znát výkony a impedanci a citlivost. Děkuji za doplnění.

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
1 zákazník hodnotil
vojta
17. 2. 2017

Neni co vytknout. proste parada. :-D jednoznacna spokojenost.

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.