Košík0
Způsoby doručení
Přepravce79 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1500 Kč

Reproduktory HERTZ EV 130.5

středobasové reproduktory
Více o produktu
Prodej skončil
Vyberte si, prosím, podobné zboží ze stejné kategorie
Středobasové
Alternativní produkt
Gladen HG-130M-3 za 2 190 Kč
Reproduktory HERTZ EV 130.5
Prodej skončil
Lepší produkt je na dosah
Gladen HG-130M-3 za 2 190 Kč
Katalogové číslo:EV 130.5
ZnačkaHertz
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
středobasové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 50 Watt
Max. (maximální) výkonŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 150 Watt
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
93 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
4 Ohm
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
70 - 6000 Hz
Průměr středobasu nebo koaxiálního reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 130 mm
Frekvenční výhybka součástíFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
NE
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. pár
Odkazy:Oficiální webová prezentace

Komentáře k produktu

9|Martin, 12.08.2017, 12:10
Dobrý den, četl jsem tu, že uvádíte velikost reproduktorů v předních dveřích Škoda Fabia I 165mm. Takhle velké tam určitě nemám, myslím že to jsou 130mm. Otázka zní zda li musím použít ty 130mm nebo jestli mohu použít ty 165mm s mdf podložkami? Popřípadě jaké reproduktory by jste mi doporučil? Předem Děkuji a hezký den.
Odpověď: Ing. Karel Konečný - AHIFI.CZ, 14.08.2017 17:02
Dobrý den, do Fabie se instalují komponentní reproduktory o průměru 165 mm společně s podložkami. Doporučuji náš REPROSET8.
8|Marek, 26.06.2017, 17:50
Dobrí deň mám Octaviu 1 sedan. V predu mám reproduktori HERTZ jedno pásmové a uvažujem vymeniť zadné reproduktori teraz tam mám kaoxiálne kixe ale uvažujem či bi nebolo lepšie použiť strednobasové keď tie tam boli od výroby. ďakujem. :)
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 27.06.2017 16:03
Dobrý den Vážený zákazníku, přiznám se, že jednopásmové reproduktory, v předních dveřích, je pro mne malinko záhada, nicméně do zadních pozic, tedy vedle zadních oken, se standardně osazují právě koaxiální reproduktory a odpojují se výškové reproduktory, v zadních dveřích. Doporučil bych to takto provést i v tomto případě, tedy volit koaxiální variantu, pro zadní pozice.
7|Alexandr, 22.11.2016, 08:31
Dobry den. Co z toho hraje lip - \"AUDISON AP 5\" nebo \"HERTZ EV 130.5\". Mam bmw e39, zadni repro, uzavrene ozvucnice.Dekuji
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 23.11.2016 15:19
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud bych měl volit z těchto dvou variant, volil bych HERTZ.
6|miroslav, 24.09.2016, 21:26
Zdravim,da sa pouzit repro HERTZ EV 130 ako maly subwofer ?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 25.09.2016 13:52
Dobrý den Vážený zákazníku, spíše nikoliv, není to subwoofer, ale středobas.
5|Vladimír, 14.07.2016, 02:06
Vřele děkuji za Vaše doporučení, určitě neočekávám že reproduktory nahradí subwoofer, auto chci zachovat v originálním stavu bez jakýchkoliv velkých zásahu změn, hlavní důvod vymění je ten že reproduktory už při lekce vyšší hlasitosti nezvládají skoro žádné basy a spíše chraptí a přední reproduktory hrajou stále čistě. Mám ještě jednu Octavii a do ní jsem instaloval reproduktory od mac audia jen do předních dveří a v kufru mám subwoofer po Vašich všech radách a u Vás zakoupeného zboží si to nemůžu vynachválit. Ještě jednou děkuji.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 14.07.2016 12:04
Dobrý den Vážený zákazníku, rád jsem poradil.
4|Vladimír, 12.07.2016, 02:09
Dobrý den, mám Škodu Octavii 1 RS sedan. V autě je instalován od výroby sound systém, chtěl bych změnit zadní reproduktory aby měli více basů v zadních dveřích mám výškové reproduktory odpojeny. Přední dveře mám vyplněny tlumícím materiálem a výsledek je velice znatelný. Jaké reproduktory by jste mi doporučil pro lepší poslech basů. Nechci do auta instalovat subwoofer. Děkuji za doporučení reproduktoru do ceny 1600 Kč
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 12.07.2016 11:58
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučil bych reproduktory MATCH MS 5X. Bohužel díky rozměru 130mm nelze čekat, že repro nahradí po basové složce subwoofer.
3|leos, 06.06.2016, 17:41
Budou mi tyhle reproduktory hrát dobre s radiem pioneer fh x730bt..repro chci dat do předních dveří v Renault megane 2004.diky za radu
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 07.06.2016 15:48
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučuji výměnu celého systému, tedy komponentní repro, například MAC AUDIO APM FIRE 2.13.
2|Michal, 01.09.2015, 16:22
Dobrý den, je zapotřebí výhybky, a jakou by jste mi doporučily? Děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 01.09.2015 16:51
Dobrý den Vážený zákazníku, výhybky by byly vhodné, ale záleží jaké výškáče máte a dle toho se dá zvolit frekvenční výhybka.
1|Pista, 14.04.2015, 08:57
Dobry den dam reproduktory do fabie 1 bez dalsich uprav? Diky
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 14.04.2015 12:39
Dobrý den Vážený zákazníku, přední repro ve voze Škoda Fabia I je 165mm, zadní se liší dle modelu. Doporučuji nahlédnout do naší PORADNY.

Hodnocení

Celkové hodnocení
85 %
4 zákazníci hodnotili
Ověřený uživatel
15. 1. 2019

Vynikající ostré podání zvuku. Vyměnil jsem je za gladeny Alpha 130, které se mi jevily jako plýtké a přebasované bez vykreslení středů. Pokud vaším hlavním cílem nejsou basy, pak repro Hertz doporučuji.

Miroslav Šmíd
9. 8. 2017

Perfektní, hodnotim-li cena-výkon-zpracování

Ověřený uživatel
30. 9. 2016

Koupeno do Octavie I liftback na místo původních a oproti původním to je mírný pokrok, ovšem na základě předchozích recenzí jsem čekal asi trochu více. (a to nejsem žáden náročný uživatel). Každopádně ve spolupráci s předníma bednama dotvářejí příjemnou kulisu do rozumné hlasitosti (v případě standardní Octavie I stejně nevíte zda nestíhají repráky nebo plasty v interiéru).Bral bych je jako obstojnou náhradu za původní repro...

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.