Košík0
Způsoby doručení
Přepravce93 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma

Reproduktory u-Dimension EL COMP 5

Ø 130 mm, 50/120 W, 4 Ω, 92 dB (2,83V/1m), montážní hloubka 52 mm
Více o produktu
Prodej skončil
Vyberte si, prosím, podobné zboží ze stejné kategorie
Komponentní
Alternativní produkt
Gladen M 130 V2 za 3 490 Kč
Reproduktory u-Dimension EL COMP 5
Prodej skončil
Lepší produkt je na dosah
Gladen M 130 V2 za 3 490 Kč
Katalogové číslo:EL COMP 5
Značkau-Dimension
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
Komponentní 2 pásmové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 50 W
Max. (maximální) výkonŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 120 W
Citlivost (SPL 1W/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
89 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
80 - 22000 Hz
Průměr středobasu nebo koaxiálního reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 130 mm
Montážní hloubka středobasu nebo koaxiálního reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 52 mm
Průměr kaloty výškového reproduktoruČistý průměr kaloty (membrány) výškového reproduktoru. 25 mm
Materiál kaloty výškového reproduktoruMateriál kaloty, který byl použit při výrobě výškového reproduktoru. Hedvábí
Frekvenční výhybka součástíFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
Ano (kondenzátor)
Možnosti nastavení frekvenční výhybkyNepsaným pravidlem bývá, že čím dražší reproduktory, tím má výhybka více možnosti nastavení zvuku. Nejčastější možností nastavení výhybky je útlum na výškovém reproduktoru. Vyspělejší výhybky nabízí i možnost nastavení strmosti na středobasu a výškovém reproduktoru případně úpravu frekvenčního rozsahu. Dělící frekvence výhybky 4500Hz
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. Pár
Krycí mřížky součástí baleníOriginální krycí mřížky v balení reproduktorů. Ano

Komentáře k produktu

13|Lukas, 16.04.2019, 13:46
Dobrý den ,chci se zeptat zda se vejdou do Ford Focus MK1 (2004)
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 16.04.2019 13:52
Dobrý den Vážený zákazníku, nikoliv, nejedná se o správný rozměr. Focus první generace má originální rpero v rozměru 5x7 palce a použít tak lze například HERTZ DCX 570.3. Druhou možností je zredukovat rozměr na 165mm a použít například SET reproduktorů FORD FOCUS.
12|Štěpán, 17.03.2017, 16:37
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké reprodukotry byste mi doporučili do felicie. Chtěl bych do nich zainvestovat max. 4000 a co jsem se poohlížel tak se rozhoduji mezi těmito: u-Dimension EL COMP 5, Helix E 135 Esprit, Rainbow EL-C5.2 a HERTZ DSK 130.3. Rádio mám Pioneer MVH-X380BT 4x50W 4Ω.Díky za Váše názory
Odpověď: Ing. Karel Konečný - AHIFI.CZ, 17.03.2017 16:57
Dobrý den, z Vašeho výběru bych vybral jednoznačně uDimension. Osobně bych však doporučil Gladen M 130 V2, které jsou na tom zvukově ještě lépe.
11|petr kolos, 15.02.2017, 18:44
Dobry den, prosim vas co vsechno je soucast baleni
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 17.02.2017 16:14
Dobrý den Vážený zákazníku, součástí balení jsou dva sředobasové reproduktory, dva výškové reproduktory + kabeláž a dvě frekvenční vyhýbky.
10|Jarda Vlach, 12.07.2015, 09:47
Dobry den.Kdyz tyto repro pouziju do prednich dveri ve voze Renault megane II kombi jake k nim mam dat do zadnich dveri kde jsou 100mm koaxialni?Pripadne jiny v hodny vyber v teto kategorii?Dekuji Vlach
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 13.07.2015 16:36
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučil bych například MAC AUDIO MAC MOBIL STREET 10.2.
9|Martin, 20.02.2014, 08:36
Mohu tyhle reproduktory zapojit i na zesilovač 4×350 W? Děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 20.02.2014 09:36
Dobrý den Vážený zákazníku, můžete :o) ale varuji před přetížením a následným poškozením reproduktorů, kterým předejdete správným nastavením zesilovače.
8|Lenka, 19.02.2014, 09:01
Dobrý den,chci se zeptat jestli se tyhle repráčky vejsou do Audi A3 kvuli montazni hloubce :-)děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 19.02.2014 09:46
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud myslíte první generaci tak ano, měly by se tam vejít dle našich zkušeností.
7|Marek, 01.03.2013, 11:07
nejdřív jsem váhal.. ale po dobré radě od vás, jsem si tyto repra objednal.. Balík přišel do dvou dnů.. jsem velice spokojen... Přibalená tyčinka Haribo mě docela rozesmála.. můj pes vám za ni moc dělkuje :) :D Určitě budu od vás objednávat další věci..
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 01.03.2013 11:36
:o)
6|Osly, 15.10.2012, 09:36
Omlouvám se, měl jsem na myslii U-DIMENSION EL COMP 6. Tudíž pardon za špatnou sekci.
Odpověď: - AHIFI.CZ, 15.10.2012 10:26
OK
5|Osly, 15.10.2012, 09:30
Dobrý den,rozhoduji se mezi powerbass S6C/ L60CX a mezi U-DIMENSION EL COMP 5 které repro jsou podle Vás vhodnější na poslech čisté a vyvážené hudby? Zapojení by bylo přímo na rádio Sony CDX-GT460 (4x52W). Montáž do dveří a chtěl bych je i vytlumit.Jinak pochvala za obchod a dané diskuze pro mě byly dost přínosné.
Odpověď: - AHIFI.CZ, 15.10.2012 10:52
Dobrý den Vážený zákazníku, pro kvalitní poslech na samotné rádio bych volil U-dimension El Comp 6.
4|pavol, 02.07.2012, 09:37
A porovnanie medzi u-dimension EL comp5 a Powerbasmi ? Ktore by ste odporucili viac na pripojenie priamo k autoradiu a preco ?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 02.07.2012 10:32
Dobrý den Vážený zákazníku, na rádio jsou obě verze resp. značky vhodné díky reálné vysoké citlivosti, Powerbass mají trošku dynamičtější zvuk a U-dimension více detailnější, ale co člověk to názor na prodejně, nedá se jednoznačně říci, tyto jsou lepší nebo tyto jsou horší. Pokud Vám opravdu záleží na dobrém vbýběru, přijeďte poslechnout na vlastní uši k nám na kamenný obchod.
3|pavol, 10.06.2012, 21:05
Vaham medzi tymito reproduktormi a kicx ALQ5.2 popripade poverbass S5C. Ktore by ste mi doporucili na zaklade vasich skusenosti vy? Chcem ich zapojit priamo na autoradio .Mam autoradio pioneer.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 10.06.2012 21:29
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud se budeme bavit o našich zkušenostech tak s těchto 2 variant se nám lépe osvědčily Powerbassy, ALQ na svoji cenu nehrají úměrně, Powerbass hrají lépe, čitelněji.
2|pavol, 07.06.2012, 19:03
Na prohifi.cz je u tychto reproduktorov udavana citlivost 89 dB, u vas 92 dB tak ako je to ?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 07.06.2012 20:34
Dobrý den Vážený zákazníku, reálná citlivost, kterou máme ověřenou a otestovanou je 92 dB. Prohifi.cz je pouze internetový eshop bez praktických zkušeností(opisují údaje z internetu), my máme kamenný obchod a mnohem větší zkušenosti.
1|Stanislav, 07.10.2011, 12:38
Dobrý den, chci se poptata, chci reproduktory táhnout jen přes autorádio prozatím, a koukal jsem na tyto a nebo ještě Reproduktory INFINITY REF 5030CS a nebo mi doporučíte jiné do 3500 kč děkuji.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 07.10.2011 13:29
Dobrý den Vážený zákazníku, nám se lépe osvědčili U-dimesnion El Comp 5, do 3500,- určitě skvělá volba na rádio.

Hodnocení

Celkové hodnocení
73 %
3 zákazníci hodnotili
Zdeněk
22. 3. 2017

Stredobasy slušné,docela vydrží,zahrají z rádia. S procesorem jsou asi bez debat.. Výšky,to je snad jiná dimenze. Buď byl někdo hluchý,nebo nevím. Strašně mě u nich obtěžovala určitá frekvence,která byla nejen rušivá,ale i ostrá. Letěly do světa a místo nich Morely. Takže za mě set určitě nebrat,když je dobrá jen \"půlka\"

Dušan Zendek
10. 2. 2017

spokojny

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.