Košík0
Způsoby doručení
Přepravce79 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma
Doprava zdarma od 1500 Kč

Subwoofer HERTZ HX 300 D.5

subwoofer 12"
Více o produktu
Prodej skončil
Vyberte si, prosím, podobné zboží ze stejné kategorie
300 mm (12")
Subwoofer HERTZ HX 300 D.5
Prodej skončil
Katalogové číslo:HX 300 D.5
ZnačkaHertz
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 600 Watt
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 1200 Watt
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
90 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
2 x 4 Ohm
Frekvenční rozsahSchopnost subwooferu zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost subwooferu věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu. Subwoofery v ideálním případě zahrají od 20 - 150 Hz.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z taktických důvodů ve svých katalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
28 - 700 Hz
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průmšr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 300 mm (12")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 162 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
17,08 / 26,3 l
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
21,95 / 34,88 l
fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
31 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
43,47 l
Xmax +-Xmax - maximální výkyv membrány subwooferu jedním směrem– není to součet, nebo také zkratka pro maximální lineární výchylku. Výstup subwooferu se stává nelineární, když kmitací cívka začne opouštět magnetickou mezeru. 14 mm
Ostatnídvoucívkový
Odkazy:Oficiální webová prezentace (anglicky)

Komentáře k produktu

10|Milan, 20.02.2017, 15:44
Dobrý den, vybírám si nové 300 mm repro do své ozvocnice co by jste mi doporučil v ceně do cca 7t? Ozvučnice má objem 95L s bassreflexem 100 mm. Díky za odpověď.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 21.02.2017 16:44
Dobrý den Vážený zákazníku, osobně bych doporučil špičkový subwoofer GLADEN SQX 12, objem ozvučnice je však poměrně dost velký.
9|Michal, 24.11.2015, 11:58
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli zesilovač mac audio 1000D v pohodě utáhne tento subwoofer
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 24.11.2015 12:16
Dobrý den Vážený zákazníku, model MAC AUDIO 1000D v nabídce nemáme. Pokud jste měl na mysli zesilovač MAC AUDIO ZXS 1500D, pak ano, ten vybudí subwoofer dostatečně.
8|Tomáš, 08.07.2015, 19:57
Dobrý den mám tento subwoofer chtěl bych se vás zeptat jaké kabely bych potřeboval ? jako + a - protože sinche mám a jakou pojistku ? a jestli byste mi doporučil bassreflex ozvučnici některou kterou máte v nabídce která by se k tomuto subwooferu hodila děkuji.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 09.07.2015 15:01
Dobrý den Vážený zákazníku, průřez kabelu a pojistka se volí dle zesilovače, nikoli subwooferu. Ke správnému určení potřebuji znát parametry zesilovače. Ozvučnici lze použít například C.H.P 0034.
7|Anonym, 08.11.2014, 02:50
Myslíte že pouštět 1760W do 2x600W je rozumné ? ... No je pravda že těch 1760W to má při 14.4 voltech a v autě těch 14.4 budete mít jen stěží, tam je tak 13.5 V ...
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 10.11.2014 11:26
Není to nikdy o tom pouštět max. výkon co zesilovač umí dát, ale zesilovač nastavit tak, aby subwoofery hrály skoro na plný výkon a zesilovač měl ještě rezervu. Pak nedochází ke zkreslení.
6|noname, 06.11.2014, 22:03
Dobrý den,jaký zesilovač byste mi doporučil na tyto dva subwoofery (2x4 ohm + 2x4 ohm paralelně = 1 ohm) ? Myslíte že by sem na ně mohl napojit 1500 W RMS 1 ohm @14.4 V ? Nebo to už je moc ... ?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 07.11.2014 16:02
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud chcete jen do 1 Ohmu bude to celkem zátěž na zesilovač i na subwoofery. Osobně bych to dělal jen pokud bych chtěl docílit vysokého výkonu za určité ztráty kvality zvuku. Tip na zesilovač: http://www.ahifi.cz/zesilovac-gladen-spl-1800c1.html.
5|Anonym, 12.08.2014, 19:23
Dobrý den chtěl bych se zeptat který subwoofer bude hrát lépe jestli hertz nebo MAC AUDIO STX 12 REFERENCE?? děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 12.08.2014 20:30
Dobrý den Vážený zákazníku, čistě po zvukové stránce má Hertz navrch, výkonově snese více Mac Audio STX.
4|Tomáš, 08.03.2014, 17:12
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli nevíte rozměry ozvučnice? koupil jsem si subwoofer a chci su udělat ozvučnici jen nevím rozměry. děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 08.03.2014 18:29
Dobrý den Vážený zákazníku, tyto informace najdete v příloze na oficiálních stránkách značky Hertz, posílám odkaz.
3|Sleepz, 29.03.2010, 21:54
Dnes sem ho nainstaloval do Octavie a je to opravdu krasne cisty zvuk a hlavne hutny. Hraje to fakt skvele! Muzu jen doporucit!
2|Anonym, 20.04.2009, 16:38
dobry den, mohly by ste mi prosim vas odporucit na tento subwoofer zosilovac do 10 000kč ? Aby ho vyuzil ako po zvukovaj tak po vykonovej stranke.Vopred dakujem za odpoved
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 20.04.2009 17:31
Dobrý den, moje volba by byla asi Helix SPXL 1000 kde se dá cena i lehce upravit aby nepřesáhla hranici 10.000,- pokud by jste měl vážnější zájem ...
1|Anonym, 26.02.2009, 16:44
dobrý den, mohl bych tento subwoofer použít zesilovač Harman / Kardon CA 1500m? Nebo jaký byste mi doporučili vy abych tento subwoofer využil na maximum.Ďakujem
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 26.02.2009 19:03
Dobrý den,s tímto zesilovačem využijete jak maximum výkonu tak maximum kvality zvuku, Harman Kardon jsou špičkové zesilovače.

Hodnocení

Celkové hodnocení
0 %
Nikdo zatím produkt nehodnotil
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.