Můj účet

Subwoofer Gladen RS 12

subwoofer, Ø 12" (300 mm), 400 W RMS, 91,3 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Gladen RS 12
Tip

Subwoofer Gladen RS 12

400 W RMS - to je reálný výkon, který tento 12" subwoofer Gladen dokáže zahrát. Gladen RS 12 máme rádi, a to díky jeho univerzálnosti. Dokáže jak kvalitně, tak i velmi slušně zatlačit. Náš tip na odpovídající zesilovač ke Gladen RS 12 je například Hertz HCP 2X. Subwoofery Gladen RS sdílejí mnoho funkcí se subwoofery z prémiových řad Gladen. Díky dobrým ingrediencím vyšších tříd je řada RS perfektním všestranným pomocníkem. Technicky přesvědčivé a vizuálně přitažlivé - subwoofery řady RS vždy zanechají dobrý dojem díky silnému poměru ceny a výkonu.

Hlavní vlastnosti subwooferu Gladen RS 12

  • 12" všestranný subwoofer.
  • Odvětrávaný koš pro účinné chlazení kmitací cívky.
  • Černá středicí membrána - vlnovec (spider) z meta-aramidového vlákna se silnou odolností (Nomex).
  • Papírová membrána a vrchlík ze skelného vlákna.
  • Černý lakovaný koš.

O značce

Značka Gladen patří k nejúspěšnějším značkám v Německu, kde vznikla, a má tam i své kořeny. Gladen nabízí vysoce kvalitní produkty, jako jsou reproduktory, subwoofery nebo zesilovače. Má také široké portfolio produktů, které zahrnuje stovky položek, ať už se jedná o konektory, tlumicí materiály a spoustu dalších položek. V minulosti i současnosti získaly produkty Gladen prestižní ocenění EISA. Němci si tuto značku oblíbili - prostě ji milují.
Katalogové čísloRS 12
ZnačkaGladen
OdkazyOficiální webová prezentace
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 400 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 600 W
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
91,3 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
4 Ω
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průměr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 300 mm (12")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 153 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
32 l
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
48 l
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
26,3 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
105,5
QesElectrical Q-factor of driver je elektrický činitel jakosti (elektrické tlumení). Pohybuje-li se cívka subwooferu v magnetickém poli, generuje vlastní proud, který působí proti jejímu pohybu. Qes je bezrozměrný parametr a čím je číslo nižší, tím je generovaný proud vyšší a pohyb cívky je tak tlumenější, takže se snižuje celkový proud tekoucí cívkou, výchylka i citlivost kolem rezonance fs. Pohybuje se v hodnotách od 0.08 až 0.6, v extrémech, u obyčejných univerzálních měničů, i 20. Subwoofery s příliš nízkou hodnotou Qes, velmi tlumený systém, nejsou vhodné do určitých typů ozvučnic. 0,40
QmsMechanical Q-factor of driver je mechanický činitel jakosti (mechanické tlumení). Jedná se o mechanické ztráty ovlivňující (tlumící) pohyb membrány subwooferu. Qms je bezrozměrný parametr a čím je číslo vyšší, tím jsou ztráty menší, tzn. vyšší je i výchylka a citlivost ve spodním pásmu, pohybuje se kolem 0.4 - 25. 6,03
QtsTotal Q-factor of driver je celkový činitel jakosti, zahrnuje v sobě oba parametry Qes a Qms (elektrický Qes a mechanický Qms). Pohybuje se v hodnotách cca od 0.08 až 0.6, vyjímečně až 3. Qts subwooferu se počítá stejně jako například dvojice paralelně řazených odporů, na výsledek má tedy rozhodující vliv menší hodnota, kterou nelze překročit, tou bývá většinou Qes. 0,43
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Papír
Český návod - Gladen RS 12
Stáhnout

Komentáře k produktu

13|Petr Šinkovský , 28.11.2021, 01:04
dobrý den, bude vhodný do original bedny JBL 1204BR? repro mi odešlo. Případně, bych poprosil alternativu. Pokud je mozne úspěšně tuto bednu osadit jinym subwooferem. predem dekuji
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 29.11.2021 16:45
Dobrý den Vážený zákazníku. SW Gladen RS 12 můžete do dané ozvučnice osadit. 
12|Tomáš , 03.05.2020, 22:18
Dobrý den, mám od vás zesilovač crunch gpx600.2 a gladen mline 12 v origo boxu, který jste dříve prodávali. Chtěl bych se zeptat, zda by byl znatelný zvukový rozdíl mezi stávajícím mline 12 a prohozenim za tento rs 12 do stávajícího boxu. Děkuji.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 04.05.2020 08:56
Dobrý den Vážený zákazníku, rozdíl by to rozhodně znatelný byl, nicméně RS 12 by si již zasloužil i lepší zesilovač.
11|David , 27.06.2018, 00:34
Zdravím je k němu vhodný zesilovač MAGNAT TRAXX 300 ?
Odpověď: Ing. Karel Konečný - AHIFI.CZ, 27.06.2018 10:16
Dobrý den, tento zesilovač bych nedoporučil, nemá ani poloviční výkon jako zmíněný subwoofer, takže z něj nedostane co umí. Doporučuji například Ground Zero GZTA 2155X-II, který výkonově odpovídá subwooferu. 
10|Martin , 25.06.2018, 18:28
Děkuji za odpoveď.A prosím ještě o jednu odpověď. Byl by to větší zvukový rozdíl při přechodu z Infinity ref 1260?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 25.06.2018 19:42
Ano, RS 12 je slyšitelně lepším subwooferem a výrazně silnějším.
9|Martin , 25.06.2018, 14:24
Dobrý den,stačil by na tento sub. zesilovač Mac Audio ZXS 2000?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 25.06.2018 17:10
Dobrý den, je to sice na hraně, ale dalo by se.
8|Martin , 09.05.2018, 17:55
Ano, výrobce udává 26,3 hz ale v manuálu na vaší stránce je 36,3 hz. Tedy budeme věřit výrobci a mělo by být vše v pořádku.
Odpověď: Ing. Karel Konečný - AHIFI.CZ, 09.05.2018 19:00
Dobrý den, omlouvám se, díval jsem se na manuál, který máme přiložen v odkazech u parametrů. V tomto případě se jedná o námi špatně přeložený manuál, za což se omlouvám, správná hodnota je samozřejmě 26,3 Hz. 
7|Martin , 08.05.2018, 20:56
Zdravím, nechci prudit ale máte špatně napsané fs v parametrech subwooferu, nenapadlo mě totiž se podívat do manuálu, který tu naštěstí máte ale teď jsem zjistil, že jsem si subwoofer kupoval zbytečně, protože jsem myslel že fs 26,6 hz je na 12-palec dost dobrej údaj. Teď už bohužel vím, že je to mýtus :D Ale i tak jsem s 50 L basreflexem se 38 cm dlouhým a 10 cm širokým nátrubkem dokázal z toho dostat slušnej zvuk. Je to škoda.
Odpověď: Ing. Karel Konečný - AHIFI.CZ, 09.05.2018 14:46
Dobrý den, omlouvám se, ale nikde zmíněnou chybu nevidím. V parametrech máme FS 26,3 Hz a v manuálu jak na našich stránkách, tak na stránkách výrobce je stejný údaj.
6|Michal Maršík , 14.09.2017, 13:48
Dobrý den chci se zeptat mám v plánu zakoupit tento reproduktor na vaše doporučení. Dám ho do uzavřené ozvucnice vytlumovat budu jakousi vatou co mate v nabídce. Mám zesilovač mc audio zxs 4500 a radio od pioneer chci se zeptat musím připojit pred zesilovač výhybku? A jaké kabely mezi zesilovačem a repro? Chtěl bych i nějakej panel na snadnější připojování. Dekuji za pomoc s výběrem
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 14.09.2017 15:46
Dobrý den Vážený zákazníku, vyhýbka není třeba osazovat, nastavení se provede přímo na zesilovači. Vhodný reproduktorový kabel, na propojení subwooferu a zesilovače, je například GLADEN LL 4,0. Panelu, pro připojování, asi zcela nerozumím, ale pokud by to měl být rozpojovací konektor, pak lze použít SINUS LIVE BC-4
5|MsGazman , 20.07.2017, 16:27
Hrano na Hifonics Zeus ZS6000. Po naladeni s druhym zesilovacem na predni komp. repro sem s RSkem spokojeny. Diky namerenym hodnotam zesi pres 500w rms vykonu a celkove slibnym parametrum dosahuje zvuk Gladenu mnou neslychanych kvalit. Neco nahrano a naposlouchano mam a s jistotou musim rict ze tohle bylo presne co sem hledal. A to i pres univerzalni 48l reprobox vuci nemuz sem byl ze zacatku skepticky.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 21.07.2017 14:51
Dobrý den Vážený zákazníku, děkujeme za recenzi. Jsme rádi, že jste spokojen.
4|MsGazman , 26.11.2016, 20:45
Zdravim. Nakonec sem se rozhodl díky černému pátku pro tento woofer.Chtěl bych pro něj odpovídající zesilovač. Co by ste mi doporučili? Pak mě ještě zajímá jestli je moudré použití uzavřené ozvučnice. Posloucham jen el. hudbu a hip hop. Díky
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 29.11.2016 14:47
Dobrý den Vážený zákazníku, vhodným zesilovačem je například CRUNCH GTX 2600. Volba uzavřené ozvučnice není špatná, bas bude přesný a kvalitní.
3|Dejvid , 11.08.2016, 11:25
Dobrý den mám otázku,kdybych udělal z těchto 2 bassaků tzv dvojče ukrmím ho zesilovačem sinus live monoblok sl-a 1500 v2 ? na plný výkon? pokud dobře počítám tak při zapojení na 2 ohmy je to 800w a zesík 900w tak by to šlo ne? děkuji za odpověd. Dejf
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 12.08.2016 12:41
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, počítáte správně, lze použít a zapojit.
2|Jakub , 30.04.2016, 14:01
Dobrý den, chci se zeptat kdybych tento subwoofer osadil do bassreflexove ozvucnice s cca 55-60l obsahem. Jak myslite ze to bude znít?
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 02.05.2016 17:03
Dobrý den Vážený zákazníku, bohužel netuším. Předepsaná litráž je 48l.
1|Adam Konečný , 01.03.2016, 12:40
Dobrý den, tak jsem dal na vaše rady a objednal si u vás subwoofer Gladen RS 12, už ho mám i v autě, ale zatím jsem ho měl puštěný cca jen 3 hodiny a na zlomkový výkon. Chtěl jsem se zeptat jak zhruba dlouho ho mám takto rozehrávat než ho budu moci pustit na plný výkon ?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 01.03.2016 18:19
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučuji mu dát 10 - 15 hodin a nebát se ho sem tam na krátkou chvíli zesílit.

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
2 zákazníci hodnotili
Michal Maršík
26. 10. 2017

Ahoj všem zakoupil ksem tento subwoofer po konzutaci s odborníky z prodejny. Musím říct ze chlapy v AHIFI se vyznaj repro je supr. Doporučuji všemi 10!

MsGazman
20. 9. 2017

Pro lidi co chtějí 12ku woofer. Hraje skvele, precizně a nahlas. Neskrblete na zesilovači. Tento woofer si to zaslouží.

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.