Můj účet

Subwoofer Gladen RS-X 08

subwoofer, 8" (200 mm), 250 W RMS, 88,1 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Gladen RS-X 08
Tip

Subwoofer Gladen RS-X 08

Subwoofery Gladen RS-X kombinují vysoký výkon při vysokých úrovních výkonu, aniž by vyžadovaly velké ozvučnice. Těchto vlastností je dosaženo kombinací několika inovací ze série Gladen SQX, jako je membrána nebo hliníkový koš s novou geometrií reproduktorů, která umožňuje instalaci do ultrakompaktních boxů. Série RS-X vychází z několikaletého vývoje firmy Gladen, a to na základě požadavků zákazníků udělat subwoofer, který umí zahrát kvalitní bas a zároveň je výkonný a dynamický. A tak vznikl model Gladen RS-X 08. Ve výbavě najdete litý koš, nebo protkané uchycení membrány efektní červenou nití. Pro vybuzení dopručujeme použít 2kanálový zesilovač Hertz HCP 2.

Hlavní vlastnosti subwooferu Gladen RS-X 08

  • Výkonný 8" subwoofer.
  • Odvětrávaný koš pro účinné chlazení kmitací cívky.
  • Černá středicí membrána - vlnovec (spider) z meta-aramidového vlákna se silnou odolností (Nomex).
  • Papírová membrána.
  • Prošití červenými švy.
  • Černý lakovaný koš.

O značce

Značka Gladen patří k nejúspěšnějším značkám v Německu, kde vznikla, a má tam i své kořeny. Gladen nabízí vysoce kvalitní produkty, jako jsou reproduktory, subwoofery nebo zesilovače. Má také široké portfolio produktů, které zahrnuje stovky položek, ať už se jedná o konektory, tlumicí materiály a spoustu dalších položek. V minulosti i současnosti získaly produkty Gladen prestižní ocenění EISA. Němci si tuto značku oblíbili - prostě ji milují.
Katalogové čísloRS-X 08
ZnačkaGladen
OdkazyOficiální webová prezentace
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 250 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 375 W
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
88,1 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
4 Ω
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průměr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 200 mm (8")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 104 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
9 litrů
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
16 litrů
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
43,02 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
9,02 l
Xmax + -Xmax - maximální výkyv membrány subwooferu jedním směrem– není to součet, nebo také zkratka pro maximální lineární výchylku. Výstup subwooferu se stává nelineární, když kmitací cívka začne opouštět magnetickou mezeru. +-8 mm
QesElectrical Q-factor of driver je elektrický činitel jakosti (elektrické tlumení). Pohybuje-li se cívka subwooferu v magnetickém poli, generuje vlastní proud, který působí proti jejímu pohybu. Qes je bezrozměrný parametr a čím je číslo nižší, tím je generovaný proud vyšší a pohyb cívky je tak tlumenější, takže se snižuje celkový proud tekoucí cívkou, výchylka i citlivost kolem rezonance fs. Pohybuje se v hodnotách od 0.08 až 0.6, v extrémech, u obyčejných univerzálních měničů, i 20. Subwoofery s příliš nízkou hodnotou Qes, velmi tlumený systém, nejsou vhodné do určitých typů ozvučnic. 0,72
QmsMechanical Q-factor of driver je mechanický činitel jakosti (mechanické tlumení). Jedná se o mechanické ztráty ovlivňující (tlumící) pohyb membrány subwooferu. Qms je bezrozměrný parametr a čím je číslo vyšší, tím jsou ztráty menší, tzn. vyšší je i výchylka a citlivost ve spodním pásmu, pohybuje se kolem 0.4 - 25. 6,09
QtsTotal Q-factor of driver je celkový činitel jakosti, zahrnuje v sobě oba parametry Qes a Qms (elektrický Qes a mechanický Qms). Pohybuje se v hodnotách cca od 0.08 až 0.6, vyjímečně až 3. Qts subwooferu se počítá stejně jako například dvojice paralelně řazených odporů, na výsledek má tedy rozhodující vliv menší hodnota, kterou nelze překročit, tou bývá většinou Qes. 0,64
Průměr kmitací cívky subwooferuČím větší průměr kmitací cívky, tím má subwoofer větší zatížitelnost, laicky řečeno. 2"
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Tvrzený papír

Komentáře k produktu

7|Tofi , 01.06.2023, 08:17
Dobrý den chci si koupit lepší zesilovač než mám. Teda přesněji Renegade RXA1200D. Mám 10L ozvučnici na rapid spaceback. Teďka mám repro Gladen RS 08. Byl by tento lepší? Ale neberu tak výkon jako že u tohoto máte napsané jen 9L a u toho co mám i když je slabší tak 12litrů. Tak kvůli rezonanci jak jsem studoval. Děkuji ta odpověď
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 01.06.2023 11:46
Dobrý den Vážený zákazníku. Změna reproduktoru se v tomto případě vyplatí. RS-X má mnohem vyšší výkon a kvalitnější zvuk. 
6|jirka vesely , 26.10.2019, 11:29
zdravím mam dotaz potřebuji jsi vyrobit ozvučnici na rs -x 08 a má napsáno že potřebuje 16L na ozvučnici což se mě zdá málo když to spočítám potřebuji mít 200mn hloubku270mn výška300mn šířkaby mělo být 16.2l plus material je to zpravně
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 30.10.2019 09:43
Dobrý den Vážený zákazníku. Pro bassreflexovou ozvučnici udává výrobce doporučený objem 16L. Pokud budete mít 16,2 nic se neděje. Vždy se dá objem lehce zmenšit tlumením.
5|Ondřej Junek , 14.05.2018, 20:10
Dobrý den,je možné u vás zakoupit krycí mřížku pro tento subwoofer, popř. pro SQX v 8\", nikde jsem jí bohužel v mřížkách nenašel.Velice Vám děkuji,Junek Ondřej
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 15.05.2018 19:27
Dobrý den, originální mřížka se nevyrábí, jedině použít některou z universálních.
4|Ondřej Junek , 03.05.2018, 16:24
Dobrý den,je možné / vhodné použít tento reproduktor do ozvučnice s basreflexem, nebo je spíše pro uzavřenou ozvučnici?Velice Vám děkuji.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 03.05.2018 17:09
Dobrý den Vážený zákazníku, není problém použít do bassreflexové ozvučnice, ideální objem je v tomto případě 16 litrů.
3|Papa , 13.10.2017, 09:12
Dobry den,Myslíte ze by mi stačil Zesilovač Mac Audio MPExclusive 2.0 XL ?
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 13.10.2017 09:27
Dobrý den Vážený zákazníku, zesilovač použít ze, nevybudí však subwoofer zcela na plno a osobně si myslím, že by si tento subwoofer zasloužil lepší zesilovač.
2|Jakub , 03.03.2017, 21:44
Dobrý den, byl by znatelný rozdíl kdybych použil tyto 4 subwoofery místo gladenu sqx 12 extreme? Zesilovač mám gladen spl1000c1, Díky za odpověd.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 07.03.2017 14:48
Dobrý den Vážený zákazníku, úvaha je to zajímavá, ale těžko hodnotit, bohužel jsem neměl možnost slyšet 4 x RS-X 08, v jednom voze, ale jistě to bude zajímavé. Popravdě neumím zcela přesně posoudit, ale nápad je to dobrý. 
1|Dan , 16.10.2016, 19:11
Dobry den. Chtel bych dva tyto subwoofery do ozvucnic kolem8 litru. Jaky by jste doporucil zesilovac a jaky se da ocekavat vysledek?Dekuji
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 17.10.2016 15:12
Dobrý den Vážený zákazníku, předpokládám, že při takto malém objemu půjde o uzavřené ozvučnice. Zapojení je možné na výslednou impedanci 2 Ohm a lze tedy použít monoblok, například GLADEN RC600c1. Druhou možností je použít dostatečně silný dvoukanál a zapojit co měnič, to kanál, zde je dobrou volbou například MOSCONI ONE 250.2. Výsledek bude velmi slušný, pokud se povede ozvučnice.

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
11 zákazníků hodnotilo
11×
Pavel Mencl
2. 8. 2023

Zatím zahořuje, ale i tak umí zaburácet

Marek
3. 10. 2018

Mám ho a jsem spokojený

Ověřený uživatel
21. 3. 2017

malý prcek hraje příjemně normálně v uzavřené ozvučnici 8 litrů , aby hrál trochu hlasitěji je potřeba mu dát alespon 250w

Filip Procházka
12. 3. 2017

zatím ho testuji v miniaturní ozvučnici 8l, po rozehrání příjemný kvalitní bass , potřeba zesík asi tak 250w-300w

Lukáš Volf
13. 12. 2016

Super dekuji za super obchod

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.