Můj účet

Reproduktory Morel Tempo Ultra 602 MKII

Ø 165 mm, 120/250 W, 4 Ω, 90 dB (2,83V/1m), montážní hloubka 64 mm
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Reproduktory Morel Tempo Ultra 602 MKII
Tip

Komponentní 2pásmové reproduktory Morel Tempo Ultra 602 MKII

Nová modelová řada Tempo Ultra druhé generace se oproti předchozí řadě Tempo řadí o třídu výše a nabízí jak dvoupásmové komponentní systémy, tak koaxiální reproduktory nejběžnějších rozměrů. Nové produkty série Tempo Ultra MKII jsou ideální pro všechny hudební nadšence, kteří očekávají špičkový zvuk od Morelu za dostupnou cenu. Středobasové reproduktory disponují upravenou papírovou membránou, velkou 1,5" cívkou a silným magnetovým systémem, který umožňuje o 30% vyšší výkon, než původní řada Tempo, a to s nižší úrovní zkreslení a lepší odezvou basové složky. Inovovaný výškový reproduktor o rozměru 28 mm s hedvábnou kalotou poskytuje detailní a dynamické výšky pro věrný hudební zážitek. Jsou dostupné v několika rozměrech pro snadnou instalaci do většiny vozidel.

MXR frekvenční výhybky

Systém výhybek Morel Crossover Resolution (MXR) kombinuje vysoce kvalitní komponenty a různé funkce, které zlepšují zvukovou prezentaci a celkovou kvalitu zvuku systémů Morel. Crossover systém MXR je navržen tak, aby zajistil bezproblémovou integraci ovladačů s minimální ztrátou kvality signálu, aby byla zachována přirozená a tonální rovnováha reproduktorů Morel.

Neodymový magnet výškového reproduktoru

Nejsilnější dostupný magnet - neodym, umožňuje společnosti Morel vytvářet fyzicky kompaktní reproduktory, jako jsou výškové a středové, které se vejdou do velmi omezeného prostoru, bez omezení kvality zvuku.

Papírová membrána středobasu

Papír, který se používá již od prvních historických reproduktorů, je i nadále výjimečným materiálem pro přenos kvalitního zvuku. Nejnovější papírové kompozitní membrány společnosti Morel jsou ultralehké, díky čemuž mají reproduktory vyšší citlivost.

Klíčové vlastnosti reproduktorů Morel Tempo Ultra 602 MKII

  • Upravená papírová membrána.
  • 28 mm výškový reproduktor s hedvábnou kalotou.
  • Neodymový magnet výškového reproduktoru.
  • MXR výhybka s možností nastavení zvuku.
  • Vysoce kvalitní feritové magnety středobasu.
  • 1,5" cívka středobasového reproduktoru.
Katalogové číslo:TEMPO ULTRA 602 MKII
ZnačkaMorel
Odkazy:Oficiální webová prezentace
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
Komponentní 2pásmové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 120 W
Max. (maximální) výkonŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 250 W
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
90 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
55 - 22000 Hz
Průměr středobasu nebo koaxiálního reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 165 mm
Montážní hloubka středobasu nebo koaxiálního reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 64 mm
Materiál membrány středobasu nebo koaxiálního reproduktoruMateriál, který byl použit u membrány reproduktoru. Nebojte se papíru, má kupodivu velmi přirozený a kvalitní zvuk a díky povrchové úpravě vydrží bezproblémů i vlhkost. Papír
Průměr kaloty výškového reproduktoruČistý průměr kaloty (membrány) výškového reproduktoru. 28 mm
Frekvenční výhybka součástíFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
Ano (plnohodnotná)
Možnosti nastavení frekvenční výhybkyNepsaným pravidlem bývá, že čím dražší reproduktory, tím má výhybka více možnosti nastavení zvuku. Nejčastější možností nastavení výhybky je útlum na výškovém reproduktoru. Vyspělejší výhybky nabízí i možnost nastavení strmosti na středobasu a výškovém reproduktoru případně úpravu frekvenčního rozsahu. Ano
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. Pár
Krycí mřížky součástí baleníOriginální krycí mřížky v balení reproduktorů. Ne

Komentáře k produktu

1|Štěpán , 31.05.2022, 09:49
Dobrý den, obsahuje tato sada domky k výškovým reproduktorům?Díky za odpověď.
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 31.05.2022 15:33
Dobrý den Vážený zákazníku. Ano , sada obsahuje i domečky pro výškové reproduktory. 

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
3 zákazníci hodnotili
Petr Haberzettl
27. 8. 2022

Mají úžasný zvuk, skvělé výšky i velmi pěkné basy. Jsem velice spokojený se zvukem . A to i přesto, že jsou napojeny na originální rádio (Ford Sony).

Pavel Wolf
2. 9. 2021

Nedalo mi to a navštívil jsem ahifi v Brně, poslechl několik vytipovaných reproduktorů, které chci namontovat do přední části mého starého auta. Rozpočet do 7000kč. Mé tipy z recenzí byly German Maestro Concept CS 6508, Hertz MPK 165P.3 PRO, Eton RSE 160 velká sleva u těchto repro, Gladen Zero 165 a poslední adept byl Morel Maximo Ultra 602 MKII. No a stalo se to, že jsem při poslouchání reproduktorů a diskuzi s prodávajícím odborníkem, špatně ukázal model od Morelu a pustil mi vyšší řadu s cenou okolo 11tis (Morel Tempo Ultra 602 MKII) a bylo vymalováno. Při poslechu zpětně mým výběrem jsem měl jasno, musel jsem je mít Morel Tempo Ultra 602 MKII byly jasným tipem a nešlo odolat.Repro jsou už v autě na svém místě, mají za sebou již několik hodin hraní a už při prvním poslechu bylo znát ten rozdíl. Mé starší repo AUDIO SYSTEM MX 165 PLUS V2 ve své třídě do 2500kč nebyly špatné, rozdíl je přesto hodně znatelný. První byly okamžitě znát výšky, jak se začaly rozehrávat začalo se projevovat spodní pásmo a celkové zabarvení. V oblíbených skladbách jdou slyšet nové tony, které jsem dříve neslyšel, basy pevné a příjemné, vokály a některé nástroje zase o kus blíže realitě. Jsem posluchač spousty žánru, jazz, klasika, dance, dnb, techno, 70-90tky. Jsem naprosto spokojen, jen jsem narazil na limit mého 4 kanálového zesilovače Audison SR4, který budu muset vyměnit za novější model s vyšším výkonem.Jsem moc rád za pomoc při výběru reproduktorů a onoho mého omylu, díky kterému si můžu užívat příjemný poslech, i když to bylo mimo rozpočet, nelituji a děkuji.

Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.