Můj účet

Subwoofer Gladen RS 10

subwoofer, Ø 10" (250 mm), 250 W RMS, 91,5 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Gladen RS 10
Tip
Lepší produkt je na dosah
Gladen SQX 10 za 6 990 Kč

Subwoofer Gladen RS 10

Gladen RS 10 je univerzální 10" subwoofer, který sice patří k dražším, ale díky svojí popularitě se prodává ve velkém množství. Důvodem je jeho špičková kvalita, v dané cenové kategorii jen těžko najdete všestrannější subwoofer. Gladen RS 10 má vrchlík ze sklolaminátu a ultra lehkou papírovou membránu. Samozřejmostí je litý koš s důkladným odvětráním kmitací cívky. K vybuzení můžete použít například zesilovač Hertz HCP 2. Subwoofery Gladen RS sdílejí mnoho funkcí se subwoofery z prémiových řad Gladen. Díky dobrým ingrediencím vyšších tříd je řada RS perfektním všestranným pomocníkem. Technicky přesvědčivé a vizuálně přitažlivé - subwoofery řady RS vždy zanechají dobrý dojem díky silnému poměru ceny a výkonu.

Hlavní vlastnosti subwooferu Gladen RS 10

  • 10" všestranný subwoofer.
  • Odvětrávaný koš pro účinné chlazení kmitací cívky.
  • Černá středicí membrána - vlnovec (spider) z meta-aramidového vlákna se silnou odolností (Nomex).
  • Papírová membrána a vrchlík ze skelného vlákna.
  • Černý lakovaný koš.

O značce

Značka Gladen patří k nejúspěšnějším značkám v Německu, kde vznikla, a má tam i své kořeny. Gladen nabízí vysoce kvalitní produkty, jako jsou reproduktory, subwoofery nebo zesilovače. Má také široké portfolio produktů, které zahrnuje stovky položek, ať už se jedná o konektory, tlumicí materiály a spoustu dalších položek. V minulosti i současnosti získaly produkty Gladen prestižní ocenění EISA. Němci si tuto značku oblíbili - prostě ji milují.
Katalogové čísloRS 10
ZnačkaGladen
OdkazyOficiální webová prezentace
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 250 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 375 W
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
91,5 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
4 Ω
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průměr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 250 mm (10")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 152 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
22 l
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
32 l
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
31,2 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
51
QesElectrical Q-factor of driver je elektrický činitel jakosti (elektrické tlumení). Pohybuje-li se cívka subwooferu v magnetickém poli, generuje vlastní proud, který působí proti jejímu pohybu. Qes je bezrozměrný parametr a čím je číslo nižší, tím je generovaný proud vyšší a pohyb cívky je tak tlumenější, takže se snižuje celkový proud tekoucí cívkou, výchylka i citlivost kolem rezonance fs. Pohybuje se v hodnotách od 0.08 až 0.6, v extrémech, u obyčejných univerzálních měničů, i 20. Subwoofery s příliš nízkou hodnotou Qes, velmi tlumený systém, nejsou vhodné do určitých typů ozvučnic. 0,35
QmsMechanical Q-factor of driver je mechanický činitel jakosti (mechanické tlumení). Jedná se o mechanické ztráty ovlivňující (tlumící) pohyb membrány subwooferu. Qms je bezrozměrný parametr a čím je číslo vyšší, tím jsou ztráty menší, tzn. vyšší je i výchylka a citlivost ve spodním pásmu, pohybuje se kolem 0.4 - 25. 5,64
QtsTotal Q-factor of driver je celkový činitel jakosti, zahrnuje v sobě oba parametry Qes a Qms (elektrický Qes a mechanický Qms). Pohybuje se v hodnotách cca od 0.08 až 0.6, vyjímečně až 3. Qts subwooferu se počítá stejně jako například dvojice paralelně řazených odporů, na výsledek má tedy rozhodující vliv menší hodnota, kterou nelze překročit, tou bývá většinou Qes. 0,33
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Papír
Český návod - Gladen RS 10
Stáhnout

Komentáře k produktu

6|Jakub , 19.09.2017, 23:53
Dobrý den, pořídil jsem si před časem u vás subwoofer GLADEN RS 10, který mám v bassreflexové ozvučnici a chtěl jsem se zeptat zdali by byl pro něj vhodný tento zesilovač https://www.ahifi.cz/zesilovac-mac-audio-mpexclusive-2-0-xl.html v kombinaci s 1F kapacitorem ? děkuji za odpověď
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 20.09.2017 12:38
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, tuto sestavu lze použít, zesilovač však nevybudí subwoofer na 100%.
5|Josef , 07.07.2017, 02:07
zdravím pořídil jsem si Gladen RS 10 použil jsem je do uzavřených ozvučnic 30mm mdf 23L vytlumené, mám je zapojené jen na 110w rms vyhybka do 50hz a můžu říct že je to opravdu luxusní poslech i při velmi tichém poslechu repro dost citlivé a nemám problém pocítit 25hz mám je zapojené do sterea doma:-) k pioneer s infinity jsem opravdu spokojen zahrají jakýkoliv žánr . někdy si říkám že je to jen o tom jak nakombinujete komponenty a můžete mít do luxusní hudbu . slyšel jsem drahé sub za desetitísice a myslel jsem že se rozpadnou :-) ale je to také na vkusu posluchače. šlo mi oto aby při klidném poslechu slyšel vše a to co neslyším tak pocítil aniž by něco řvalo nebo dunělo.. krásně ladí s infinity jako doplněk basu a bas ve stereu je také o něčem jiném ..... než drahé repro v monu :-)
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 11.07.2017 13:43
Dobrý den Vážený zákazníku, velmi děkujeme ra recenzi, jsme rádi, že jste spokojen.
4|Petr , 13.09.2016, 23:55
Dobrý večer, přemýšlím nad subwooferem Gladen rs 10 a Focal PERFORMANCE SUB P 25DB. Který by jste mi doporučil? ? Děkuji za odpověď
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 14.09.2016 15:36
Dobrý den Vážený zákazníku, osobně bych volil GLADEN a v cenové relaci FOCALU lze nyní pořídit i GLADEN SQX 10.
3|Lukáš , 05.05.2016, 21:04
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat, jestli je vhodné skombinovat tento subwoofer se zesilovačem: http://www.ahifi.cz/zesilovac-mac-audio-zxs-2000.htmlDěkuji za Vaši odpověď
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 06.05.2016 09:09
Dobrý den Vážený zákazníku, ano, tohle je vhodná kombinace, doporučuji.
2|Daniel , 14.11.2015, 16:04
Dobrý den uvažuji o koupi dvou těchto subwooferů. Rád bych Vás požádal o doporučení nějakého slušného zesilovače nejlépe 2kanál :) Děkuji
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 15.11.2015 20:27
Dobrý den Vážený zákazníku, vhodný dvoukanálový zesilovač může být napřílkad MOSCONI GLADEN ONE 240.2.
1|Tomáš , 23.02.2015, 13:13
Zdravím, mám otázku, jaký jednokanálový či dvoukanálový zesilovač do můstku by jste doporučili ke kombinaci tohoto subwooferu a této OEM ozvučnice http://www.ahifi.cz/prazdna-ozvucnice-c-h-p-vw-passat.html a k radiu Alpine 9835Děkuji ;)
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 23.02.2015 13:46
Dobrý den Vážený zákazníku, můj Tip je: http://www.ahifi.cz/zesilovac-gladen-m-line-80-2.html

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
1 zákazník hodnotil
Ohodnoťte produkt:

Montáže produktu

Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.