Můj účet

Subwoofer Alpine SWT-12S4

subwoofer, Ø 12" (300 mm), 300 W RMS, 92 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Alpine SWT-12S4

Subwoofer Alpine SWT-12S4

  • 1000 W špičkového výkonu! 
  • Ochranná mřížka zajišťuje, že v kufru auta subwoofer nic nepoškodí.
  • Vhodné použít se zesilovači řady BBX.
Katalogové čísloSWT-12S4
ZnačkaAlpine
OdkazyCZ oficiální webová prezentace
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud výkon na delší dobu překročíte, může dojít k nevratnému poškození resp. spálení kmitací cívky subwooferu! Přetížení subwooferu poznáte zakmitáváním membrány subwooferu. 300 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, může rychle dojít k poškození resp. spálení kmitací cívky subwooferu! 1000 W
Průměr subwooferu v boxu300 mm (12")
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
92 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu, je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.Příklad:
2Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance subwooferů je 1 x 4 Ohm.
4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost subwooferu zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost subwooferu věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu. Subwoofery v ideálním případě zahrají od 20 - 150 Hz.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých katalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
28 - 200 Hz
Typ ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupeň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak

Bassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex". Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
Bassreflex
Z čeho je ozvučnice vyrobenaSubwooferové ozvučnice jsou obvykle vyrobeny z 18 - 22 mm MDF desky, případně z lisované dřevotřísky. MDF deska je díky vyší pevnosti lepším materiálem než obyčejná dřevotříska. MDF
Rozměry boxuRozměry ozvučnice jsou uváděny jako výška, šířka a hloubka, která je často na spodní hraně delší než na horní hraně, z důvodu zkosení zadní stěny. Ø 324 x 660 mm
Zkosení zadní stěnyZkosení zadní stěny je zásadní parametr, pokud subwoofer hodláte umístit do zavazadlového prostoru, na místo zadní stěny zadní sedačky. Ušetříte tím několik centimetrů prostoru v kufru auta. Ne
OstatníOdolná mřížka subwooferu

Komentáře k produktu

9|Pavel Chmura , 01.08.2021, 10:11
Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat jaký zesilovač by jste mi k tomuto subwooferu doporučili? Pokud možno nejlépe nějaký monoblok? Děkuji
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 03.08.2021 09:46
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučil bych zesilovač NAKAMICHI NA-MD1.
8|Jaroslav Fazor , 01.01.2021, 16:34
Dobrý den lze tento subwoofer propojit s tímto zesilovačem ? https://www.ahifi.cz/zesilovac-sony-xm-n502.htmlpředem děkuji za odpověď
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 04.01.2021 15:57
Dobrý den Vážený zákazníku. Tento zesilovač nedoporučuji. Jeho výkon není dostatečný. Volte raději Hertz HCP 2X.
7|Petr , 09.12.2020, 17:01
Dobrý den, myslíte že by k tomuto subwooferu byl vhodný zesilovač Alpine BBX-F1200
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 10.12.2020 08:17
Dobrý den Vážený zákazníku, obávám se, že nebyl. Jedná se o 4-kanálový zesilovač, kde využijeme pro subwoofer pouze dva kanály a navíc nemá dostatek výkonu. Pokud jde pouze o napájení subwooferu, doporučuji volit jednokanálový zesilovač nebo případně dvoukanálový, zapojený na můstek.
6|Petr , 04.11.2020, 19:30
Zdravím chtěl bych se zeptat myslíte že by byl k tomuto subwooferu vhodný zesilovač clarion apx4241e 400W
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 05.11.2020 11:37
Dobrý den Vážený zákazníku, bohužel nikoliv. Zesilovač je 4-kanálový, můstkovat lze pouze dva kanály mezi sebou a při můstkovém zapojení má zesilovač výkon 100 Watt RMS, což je pro subwoofer málo.
5|Filip , 05.03.2020, 18:05
Dobrý den chtěl bych se zeptat na nejlevnější variantu zesilovače pro tento reproduktor předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 06.03.2020 11:52
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud hledáme levnější variantu zesilovače, doporučil bych HERTZ HCP 2.
4|David , 11.03.2019, 17:39
Dobrý den, tento subwoofer bych si chtěl napojit na reproduktory v mym autě a chtel bych si ho dat do kufru myslite ze to pujde,popřípadě jaké kabely mam použít?
3|Marek Janík , 16.03.2017, 17:07
Dobry den,chcel by som sa informovat. Mam tento subwoofer a kupil som k nemu zosilnovac Alpine PMX-T320. Ten ma vsak rms vykon na zapojenie v mostiku len 150 W RMS, kde tento subwoofer ma 300 W RMS. Co mozem ocakavat po zapojeni? Bude to hrat ako ma? Moze prist k poskodeniu zosilnovaca/subwooferu? Respektive aky najvhodnejsi a cenovo prijatelny zosilnovac by ste volili vy?Dakujem krasne za odpoved.Prajem pekny den.
Odpověď: Ing. Karel Konečný - AHIFI.CZ, 16.03.2017 17:39
Dobrý den, zesilovač není vyloženě nevhodný, dle mého názoru subwoofer nebude mít takový výkon, jaký je udaný. I tak ale subwoofer zřejmě nebude hrát to co umí.  Nicméně nedávejte na zesilovači GAIN uplně naplno, mohlo by dojít k poškození subwooferu kvůli zkreslení. Vhodnější by byl například zesilovač Mac Audio ZXS 2000, který má dostatečnou výkonovou rezervu
2|Jan , 07.08.2015, 14:21
Zdravim, jaky byste mi poradil nejlevnějši zesilovač na tento subwoofer + případně před repro? Jde mi o to aby byl subwoofer v provozu, takže nějakou nejlevnější funkční variantu. děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 07.08.2015 15:50
Dobrý den Vážený zákazníku, můj Tip na zesilovač v nízké cenové relaci: http://www.ahifi.cz/zesilovac-mac-audio-mpe-2-0-xl.html
1|Honza , 25.06.2015, 18:23
Dobry den, chtěl bych se vas zeptat zdali byste mi poradil jaky zesilovač by byl vhodny k tomuto subwooferu společně s reproduktory ALPINE SXE-1750S. Děkuji
Odpověď: Odborný prodejce - AHIFI.CZ, 26.06.2015 09:03
Dobrý den Vážený zákazníku, vhodnou alternativou by mohl být zesilovač MAC AUDIO ZXS 4000.

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
3 zákazníci hodnotili
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.