Můj účet

Jak dekontaminovat lak přehledně v několika krocích

Pokud se chystáte na aplikaci vosku, sealantu nebo keramické ochrany, nevyhnete se důkladné přípravě laku vašeho auta. Jednou z důležitých součástí přípravy je dekontaminace laku, která zbaví lak polétavé rzi, brzdového prachu, vodního spotu, asfaltu, zaschlých mušek a trusu a dalších nečistot, které běžným mytím neodstraníte. Všechny tyto kontaminanty zabraňují perfektnímu přilnutí ochrany laku a v budoucnu mohou i přispívat k reznutí. Proto je nezbytné tyto okem často nepostřehnutelné nečistoty důkladně odstranit a právě k tomu slouží dekontaminace laku. Dekontaminaci dále rozdělujeme na chemickou a mechanickou. První jmenovaná varianta je rychlejší, bezpečnější a pokud není lak ve vyloženě špatném stavu, často i postačí. Chemickou dekontaminací snadno odstraníte polétavou rez, brzdový prach nebo asfalt a lepidla. Mechanickou dekontaminací zbavíte pomocí claye i odolnější nečistoty a docílíte dokonale čistého a hladkého laku. Doporučujeme používat obě tyto metody, které si podrobněji popíšeme v tomto článku. Pro jeho účely jsme využili produkty populárního anglického výrobce Dodo Juice, se kterými máme vynikající zkušenosti. Pro rok 2021 došlo k výraznému upgradu kompletního sortimentu, změnil se design obalů a nabídka se rozrostla o spoustu zajímavých přípravků a příslušenství. 

1. Karoserii nejprve umyjte

Než se pustíte do samotné dekontaminace, lak nejprve důkladně umyjte. Jako první fázi mytí vozu doporučujeme tzv. předmytí. Na laku ulpí mezi pravidelným mytím velké množství silniční špíny, prachu, mrtvého hmyzu a dalších nečistot. Pokud byste se pustili rovnou do mytí, tak tyto nečistoty s největší pravděpodobností mohou lak více či méně poškrábat. Pro předmytí v ideálním případě používáme aktivní pěnu ve spojení s tlakovým čističem a pěnovacím nástavcem. Hustá aktivní pěna se hravě dostane do všech zákoutí karoserie a efektivně odstraní povrchovou špínu a uvolní mrtvý hmyz a další nečistoty. Pro účely dekontaminace můžete použít i účinnější alkalickou aktivní pěnu, jako je například Dodo Juice iFoam Max, která odstraní i odolnější nečistoty a zbytky starých vosků a sealantů. Ne každý má však možnost použití aktivní pěny a proto můžete pro předmytí zvolit i uživatelsky přívětivější přípravek na předmytí v podobě čističe laku. Pro dekontaminaci laku je opět vhodnější vybírat z těch účinnějších, mezi které patří Dodo Juice Crudzilla Citrus. Ten pomůže uvolnit z laku odolnější nečistoty i stávající ochranu laku a jeho použití je velmi snadné. Nastříkejte přípravek na celou karoserii i kola a nechejte cca 2 minuty působit. Poté vše opláchněte silným proudem vody a nečistoty začnou mizet. Následně se můžete pustit do samotného mytí karoserie. V rámci přípravy laku doporučujeme používat výhradně autošampony bez přidaných vosků a dalších ingrediencí zvyšujících lesk. Vhodným pro tyto účely je bezesporu náš nejprodávanější šampon Dodo Juice Born To Be Mild, který mimo jiné nabízí i výborné mycí schopnosti, vysokou koncentrovanost, i nadstandardní lubrikaci. Další pomůcky vhodné k mytí vozidla i podrobný postup najdete v našem dalším článku jak umýt auto, ve kterém se dozvíte vše o bezpečném mytí a sušení karoserie.

2. Dekontaminujte lak chemickou cestou

Lak po mytí ideálně vysušte a můžete se pustit do chemické dekontaminace. Pro začátek jako vždy důležité upozornění - nikdy nepracujte na přímém slunci a při práci používejte chemicky odolné rukavice. Nejprve doporučujeme zaměřit se na černé asfaltové tečky, které nejčastěji najdete na blatnících. Pokračujeme s produkty od Dodo Juice a tentokrát volíme přípravek Dodo Juice Tarmageddon, který si hravě poradí nejen s térem, ale i lepidly nebo mízou ze stromů. Tarmageddon stačí nastříkat na požadovanou oblast, nechat maximálně 3 minuty působit a poté setřít mikrovláknovou utěrkou. Pokud již žádný tér na karoserii nevidíte, můžete přistoupit k odstranění polétavé rzi a železitých částeček. Na scénu přichází starý známý Dodo Juice Ferrous Dueller, který rychle odstraní nejen polétavou rez, ale i brzdový prach a další usazené nečistoty. Oproti Tarmageddonu se však dočkáte malé nepříjemnosti. Pryč je podmanivá vůně citrusů a přichází... ani nevíme jak to popsat, uvidíte sami. Každopádně nenechte se odradit "vůní" a nastříkejte přípravek na karoserii a nechejte cca 5 minut působit. Ihned uvidíte jak začne přípravek reagovat s železitými částečkami, které se zbarví do fialova. Stejný postup můžete zvolit i na kola, které Ferrous Dueller zbaví zapečeného brzdového prachu i veškerých dalších nečistot. V případě velmi silného znečištění doporučujeme používat chemický odolný štětec. Po zmíněných 5 minutách přípravek důkladně opláchněte silným proudem vody a v žádném případě jej nenechejte na laku zaschnout. I proto doporučujeme pracovat po jednotlivých částech karoserie a minimalizovat riziko zaschnutí, například u větších vozidel. Nejlepší je auto po chemické dekontaminaci znovu umýt šamponem, čímž zajistíte dokonálé opláchnutí chemikálií. 

3. Přichází na řadu clay

Nyní přistoupíme k druhému typu dekontaminace laku a to k tzv. mechanické dekontaminaci. K té se používá materiál podobný plastelíně, který nazýváme clay. Tak jako u chemické dekontaminace, i pomocí clayování odstraníte polétavou rez, brzový prach, asfalt, organický spad, prach, a další nečistoty. S tím rozdílem, že clay je výrazně účinnější a odstraní i usazenější nečistoty, které se pomocí chemické dekontaminace nepovedlo zcela eliminovat. Na trhu je velká spousta clayů a rozdělují se zejména dle jejich tvrdosti na claye tvrdé, středně tvrdé a měkké. Tvrdé jsou účinnější, jejich nevýhodou ale může být velmi mírné a jemné poškození laku, kterému říkáme micro marring. Často je pak nezbytné po dekontaminaci lak ještě přeleštit leštičkou. Měkké claye jsou naopak nejšetrnější a z toho důvodu i vhodné pro začátečníky. Jsou však i méně účinné a více se s nimi napracujete. I z těchto důvodů jsou nejpoužívanější středně tvrdé claye. Kromě claye budete potřebovat lubrikant. Díky němu bude clay klouzat po povrchu a minimalizuje se tak možné poškození laku. Pokud jste úplný začátečník, nebo ja lak vašeho auta ve velmi dobrém stavu, vystačíte si s měkkým clayem, mezi které patří například Dodo Juice Easy Glider zobrazený na fotografii níže. V případě silnější kontaminace laku doporučujme sáhnout po clay se střední tvrdostí Dodo Juice Supernatural Detailing Clay. Postup je následující. Vzhledem k velikosti zmíněných clayů není nezbytné clay dále dělit, protože padně přesně do ruky. Nastříkejte na clay i na lak lubrikant, například skvělý Dodo Juice Born Slippy, a můžete se do toho pustit. Jezděte po laku nahoru a dolů, pokud chcete tak doleva a doprava, neustále lubrikujte a na clay netlačte. Takto postupujte po menších částech a ty vždy otřete utěrkou. Až bude lak perfektně hladký, tak máte hotovo. Na celé auto by měl 50g clay vystačit, pokud však vlastníte velký vůz nebo jeho lak je silně znečištěný, doporučujeme zakoupit dvojité balení za zvýhodněnou cenu. A ještě jedna poznámka na závěr: pokud vám clay spadne na zem, vyhoďte jej. Pokud by se do něj usadily například drobné kamínky, můžete lak nenávratně poškodit. Máme tedy dekontaminováno, doporučujeme lak opět umýt a vysušit a na řadě je další část přípravy laku a tou je leštění. O tom ale zas někdy příště... 

Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.

Podobné články

Deset tipů jak připravit auto na zimu
Zima se opět blíží a letos bude pravděpodobně hodně mrazivá! I proto doporučujeme s předstihem připravit exteriér i interiér vašeho plechového miláčka na dlouhé zimní měsíce.
Celý článek
Návod jak aplikovat tekuté stěrače na okno
Tekuté stěrače silně odpuzují vodu i nečistoty, pomáhají udržovat okna čistá a umožní v dešti jízdu bez zapnutých stěračů. V článku se dozvíte jak přípravek správně aplikovat.
Celý článek
Typy mikrovláknových utěrek a jejich použití
Mikrovláknové utěrky jsou nezbytnou pomůckou při péči o auta a jejich kvalita i správné použití může ovlivnit výsledek práce. Více o utěrkách a jejich použití v našem článku.
Celý článek
Voskujeme s produkty od Infinity Wax
S podzimem nastává ideální doba pro ochranu laku a my si v našem článku ukážeme postup aplikace špičkového vosku Infinity Wax Primo i kompletní přípravu před voskováním.
Celý článek
Jak na správné a šetrné mytí vozidla
Správný postup při mytí auta je důležitý pro čistý a lesklý lak bez škrábanců a v našem článku si ukážeme jak auto šetrně umýt, usušit a vyladit k dokonalosti.
Celý článek
Jak rychle a bezpečně odstranit ptačí trus z laku
Ptačí trus je velmi nebezpečný pro lak auta, který je schopen nenávratně poškodit. Proto je nezbytně nutné trus rychle odstranit a my si v článku ukážeme jak na to.
Celý článek
Vosk, sealant nebo keramická ochrana laku?
Na trhu existuje více možností jak chránit lak auta a každá má svá specifika, výhody i nevýhody. V našem článku se dozvíte jak nejlépe chránit lak vašeho auta.
Celý článek
Karnaubský nebo syntetický vosk?
Nevíte si rady jaký vosk vybrat a jaké mají jednotlivé druhy vosků typické vlastnosti? Vše podstatné se dozvíte v našem článku.
Celý článek
Jak navoskovat auto
Napsali jsme kompletní návod jak navoskovat lak automobilu, včetně mytí, dekontaminace laku a přípravy před voskováním.
Celý článek

Komentáře k článku