Košík0
Způsoby doručení
Přepravce93 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma

Jak správně umýt auto bez škrábanců a narušení vosku

Pravidelné mytí auta je v podstatě nejzákladnější část péče o vzhled automobilu. Umyté auto nejen dobře vypadá, ale pokud to děláme správně, prodlužujeme tak životnost a kvalitu laku i hodnotu celého auta. Čisté auto je navíc vizitka každého z nás, pojďme si tedy názorně ukázat jak postupovat, abychom při mytí auta lak nepoškrábaly a neudělali více škod, než užitku. V tomto článku chceme popsat především jak efektivně a bezpečně umýt auto, nechceme vás zatěžovat přílišnými detaily a postupy. Na autě se toho dá umývat a čistit velmi mnoho a v podstatě na vše existuje nějaký přípravek. My se budeme věnovat základnímu mytí, které zvládne každý, bez nutnosti nákupu spousty přípravků. Potřebovat budete především kvalitní autošampon, mycí rukavici, kbelík na vodu a sušící ručník. Pojďme se tedy do toho pustit.

1. Mytí kol

Jelikož na kolech je obvykle nejvíce špíny, doporučujeme začít právě koly. Zamezíme tím opětovnému zašpinění karoserie, pokud bychom zvolili opačný postup. Samotný šampon obvykle na znečištěná kola nestačí, špína bývá "zažraná" a je tedy vhodné použít účinný přípravek. Přesně takový je například čistič kol a odstraňovač polétavé rzi Dodo Juice Ferrous Dueller. Ten stačí na kola nastříkat a nechat chvíli působit. Po pár sekundách se začne povrch zabarvovat do červena, je to reakce se železitými částečkami. Přípravek nejenže rozpouští polétavou rez a brzdový prach, ale i veškerou špínu. V případě silnějšího znečištění doporučujeme použít štěteček na kola, kterým odstraníte usazenější špínu. Následně stačí kola opláchnout silným proudem vody. Dejte si pozor na to, aby přípravek samovolně na kolech nezaschl, proto raději čistěte každé kolo zvlášť. Upozorňujeme, že i když je Ferous Dueller pH neutrální, je i tak velmi silný a může narušit ochrannou vrstvu, pokud ji máte na kolech nanesenou. Jestliže tedy máte lak svých hliníkových kol chráněn například voskem nebo sealantem, doporučujeme spíše méně agresivnější přípravky, například Dodo Juice Supernatural Wheel Cleaner. Jeden tip na závěr - kola ošetřená keramickým povlakem se výrazně méně špiní, odpuzují vodu i další nečistoty a na jejich čištění následně velmi často stačí jen obyčejná voda. Více v našem dalším článku "aplikace keramického ochrany na kola". 

2. Mytí karoserie

Nyní k samotnému mytí. To provádějte ideálně ve stínu, bez přímých slunečních paprsků. Pokud to není možné, tak auto udržujte vlhké a po umytí jej rychle usušte. Šampón i kapky vody mohou na laku zanechat mapy, které jdou následně těžko odstranit. Budete potřebovat kbelík na vodu, ideálně doporučujeme kbelíky dva. Jeden na vodu s šampónem, druhý pouze s čistou vodou, ve kterém budete oplachovat rukavici. Kvalitní šampón, který nepoškodí voskovou ochranu, je základ. My doporučujeme například vysoce koncentrovaný pH neutrální šampón Carbon Collective Lusso, který je šetrný k vosku, zachovává jeho vrstvu i při častém mytí a prodlužuje jeho životnost. Jeho koncentrace je až neuvěřitelná, na středně znečištěné auto stačí okolo 15 ml šamponu na kbelík vody. Jedno mytí vás tak vyjde doslova na pár korun. Jelikož neobsahuje žádné oleje ani látky zvyšující lesk, můžete jej použít i na okna. Pokud nemáte na vozidle nanesenou žádnou ochranu laku a ani o tom neuvažujete, doporučujeme používat autošampon s voskem, který kromě umytí dodá laku i ochranu díky přídavku karnaubského vosku. Plnohodnotně vosk samozřejmě nenahradí, ale pravidelným mytím zajistíte laku permanentní ochranu. Pro co nejefektivnější a nejšetrnější mytí doporučujeme používat mycí rukavici, nejlépe Bilt Hamber Auto-Mitt. Ta je vyrobena z ovčí vlny, která je nejvhodnější pro lak vašeho auta. Nejprve karoserii opláchněte vodou a až poté začněte mýt šamponem. Auto myjeme vždy shora dolů, ve spodních částech bývá nejvíce špíny a tímto způsobem se dříve rozpustí. Auto po umytí důkladně opláchněte proudem vody a můžeme se pustit do sušení karoserie.

3. Sušení

Po umytí přichází na řadu sušení karoserie. Základem je kvalitní sušící ručník, který je jemný pro lak a zároveň má silné absorbční vlastnosti. Záleží i na velikosti auta, pro ty větší doporučujeme ručníky s větší gramáží jako Dodo Juice Double Touch Drying Towel. Pro opravdové "fajnšmekry" nabízíme ručník Carbon Collective Onyx, který vidíte na fotografii. Má oproti zmíněnému Dodo Juice dvojnásobnou gramáž (1200 gsm) a je schopný naráz absorbovat až 2,5 l vody. S tímto ručníkem je sušení opravdu hračka, žádná kapka nemá v podstatě šanci. Co se týká samotného sušení, existují dvě metody sušení - přikládání a tažení. První zmíněná je k laku nejšetrnější, ručník přiložíte na karoserii, nasákne vodu a následně jej přiložíte na vedlejším mokrém místě. Je to trošku pracnější, ale máte jistotu že lak nepoškrabete. Oblíbenější je zřejmě druhá metoda, která je rychlejší a méně náročná. Obecně se vyhněte především krouživým pohybům s ručníkem. Nezapomeňte vysušit opravdu všechna místa, otevřete dveře a utřete i prahy. 

4. Vyladění drobností

U sušení zřejmě většina z nás skončí, nicméně pro ty náročnější začíná ješte poslední fáze. Po vysušení můžou na karoserii zůstat zachlé vodní kapky, tzv. vodní spot a další drobné nečistoty. To vše odstraníte detailerem. My jsme pro tyto účely použili základní detailer Basics of Bling od Dodo Juice. Ten rozjasní lak a vyčistí ho od zmíněného vodního spotu i drobných nečistot, které na laku zůstaly. Samozřejmě je šetrný k vosku a dalším ochranám laku. Hodit se vám bude i na dočištění méně přístupných míst exteriéru, ale použít jej můžete i na interiér. Aplikace je jednoduchá. Nastříkejte jej na karoserii, rozetřete mikrovláknovou utěrkou a její suchou stranou lak do sucha rozleštěte. Nevýhoda tohoto detaileru je, že laku nedodává téměř žádnou dodatečnou ochranu. Což samozřejmě není problém u laků, na kterých je nanesena ochranná vrstva, ať už vosk, sealant nebo keramika. V nabídce máme i detailery, které poskytnou laku ochranu nebo posílí tu stávající. Konkrétně Carbon Collective Speciale je detailer, který obsahuje dnes tolik populární příměs SiO2. Vydrží na laku až 3 měsíce po aplikaci a můžete tento detailer používat jak často chcete. Odměnou vám bude zvýšená ochrana laku, skvělý odvod vody i typické kapičkování a odolnost vůči nečistotám. 

Autor: Ing. Karel Konečný
Kopírování fotografií nebo textu je zakázáno! Všechna práva vyhrazena.

Podobné články

7 kroků k perfektně čistému autu po zimě
Dlouhá zima se projeví na exteriéru i interiéru auta, pojďme jej společně vyčistit a připravit na jaro.
Celý článek
Jak pečovat o alu kola
Jak správně čistit a pečovat o hliníkové disky, aby zůstaly pořád jako nové? Přečtěte si v našem článku.
Celý článek
Jak navoskovat auto
Napsali jsme kompletní návod jak navoskovat lak automobilu, včetně mytí, dekontaminace laku a přípravy před voskováním.
Celý článek
Aplikace keramické ochrany na kola
Chcete maximálně chránit hliníková kola vašeho auta? Keramická ochrana odpuzuje nečistoty, vodu a chrání i proti drobným škrábancům. Více se dočtete v našem článku.
Celý článek
Aplikace keramické ochrany na plasty automobilu
Dlouhodobá ochrana až na dva roky, obnovení původní barvy plastů, ochrana proti vyblednutí, před UV zářením a nečistotami a především snadná údržba. To jsou hlavní výhody keramické ochrany na plasty.
Celý článek
Čištění interiéru auta
Postup čištění palubní desky a dalších plastů interiéru vozidla s matným efektem.
Celý článek
Jak perfektně vyčistit čelní okno auta
Nevíte jak správně pečovat a snadno vyčistit čelní sklo vašeho auta? V tomto článku vás to naučíme.
Celý článek
Jak postupovat při leštění koncovek výfuku
Postup při leštění kovů a chromu - leštili jsme koncovky výfuku na Mini Cooper S.
Celý článek

Komentáře k článku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.