Můj účet

Reproduktory ESB Audio 5.6K2

komponentní reproduktory, Ø 165 mm, 160 W RMS, 3 Ω, 92 dB (1W/1m), montážní hloubka 68 mm
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Reproduktory ESB Audio 5.6K2
Tip

2pásmové komponentní reproduktory ESB Audio 5.6K2

Filozofií projektu 5000 (Cinquemila) bylo vytvoření reproduktorového systému s extrémně vysokou dynamickou odezvou za účelem vysoce kvalitní reprodukce zvuku s realističtějším podáním. K dosažení tohoto cíle bylo nezbytné zajistit lehkost a rychlost mobilní části reproduktoru ve svých pohybech a jejich náhlých změnách. A to zejména při vysokých výkonech při zapojení na zesilovač. I proto byly u série Cinquemila použity exkluzivní materiály, které umožní vysoké nároky inženýru ESB na špičkovou kvalitu zvuku. Za zmínku stojí velmi tuhá a lehká kompozitní membrána vystužená karbonovými vlákny, která byla použita u výškových, středobasových a u třípásmového systému i středových reproduktorů. Karbonem byl vystužen i ABS koš reproduktorů a pro jeho výrobu byly použity i ušlechtilé kovové díly obráběné na CNC stroji. Velká pozornost byla věnována i ventilaci a výkoným magnetům. Výsledkem jsou špičkové dvoupásmové a třípasmové systémy, které v dané ceně jen těžko budou hledat přemožitele. Tato sada obsahuje výškové a středobasové reproduktory bez frekvenčních výhybek, doporučujeme zapojení na zesilovač s DSP procesorem.

Středobasové reproduktory ESB Audio 5.165

Na první pohled zaujme krásná kompozitní membrána středobasu, která je složená z krátkých vláken spojených dohromady organickou polymerní matricí. Mezi výhody PMC (Polymer matrix composite) patří lehká hmotnost, vysoká tuhost a pevnost ve směru jejich výztuh. Přesto byla membrána ještě vystužena karbonovými vlákny pro mimořádnou tuhost kombinovanou s velmi nízkou hmotností. Neméně luxusně působí i osmipaprskový koš reproduktorů, který je vyroben z ABS plastu a i k jeho dalšímu vystužení byly použity karbonová vlákna. Tyto materiály umožňují excelentní antirezonanční vlastnosti a unikátní konstrukce rámu zajišťuje vysokou strukturální a torzní tuhost. Kovové díly reproduktorů jsou vyrobené z ušlechtilého materiálu a jsou obráběny na CNC stroji pro maximální linearitu magnetického toku a minimální magnetické ztráty. To výrazně snižuje zkreslení při vysokých úrovních výkonu. Do magnetického pole byl navíc vložen prstenec z čisté mědi, aby se snížilo harmonické zkreslení. Velká pozornost byla také věnována axiální a radiální ventilaci pohyblivé cívky, aby byla zajištěna manipulace s vysokým výkonem, snížené zkreslení a zvýšená odolnost. Odstupňovaná zadní část umožňuje velmi dlouhý pohyb membrány. 25 mm CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) dvouvrstvá kmitací cívka navinutá na hliníkovém rámu umožňuje výjimečné zpracování výkonu a reprodukci bez komprese pro zvládnutí nejnáročnějších hudebních pasáží. Zaujme také exkluzivní ESB design dvouvlnného pryžového odpružení TSW (Twin Symmetrical Wave), který zajišťuje přirozenou reprodukci nízkých frekvencí při nízké i vysoké hlasitosti. A konečně velký spider Conex® umožňuje hladký a jemný chod při nízkých výchylkách a jemně drží membránu při vysokých výchylkách, čímž zvyšuje užitečný frekvenční rozsah.

Výškové a středové reproduktory ESB Audio série 5000

Membrána výškových a středových reproduktorů je stejně jako u těch středobasových vyrobená z kompozitního materiálu PMC, který je navíc vystužen karbonovými vlákny. To zajišťuje vynikající tuhost a zároveň velmi nízkou hmotnost membrány. Výškový reproduktor využívá velmi velký, odvětrávaný neodymový magnet, který je optimalizovaný pomocí počítačových simulací (FEA) pro dosažení vyšší účinnosti a zlepšení linearity podél všech výchylek kmitací cívky. Neodymový magnet nejvyšší kvality snižuje magnetické ztráty při zvýšené teplotě a koncentruje více energie do malého prostoru. Také koš výškového a středového reproduktoru zaujme svým krásným designem a mimochodem velkou hmotností. Je to dáno použitím ušlechtilých kovových materiálů, které jsou vyráběny CNC procesem. Velká pozornost byla věnována axiální a radiální ventilaci pohyblivé cívky, aby byla zajištěna manipulace s vysokým výkonem, snížené zkreslení a zvýšená životnost. Axiální ventilační otvory snižují kompresi vzduchu v zadní části membrány s výrazně sníženým zkreslením a prodlouženou odezvou do nižších frekvencí. Hliníková kmitací cívka o rozměru 28 mm u výškového reproduktoru, respektive 50 mm u středového reproduktoru, umožňuje použití velmi vysokého výkonu pro tento druh komponent. Ačkoliv koš reproduktorů vyniká svými antirezonančními vlastnostmi, zbytkové rezonance jsou potlačeny navíc tlumicím materiálem dB Cloth® pod kopulí, což rozšiřuje frekvenční odezvu na spodní limity a snižuje harmonické zkreslení. U série 5000 je dostupná také unikátní UMA jednotka, jejíž součástí je jak výškový, tak středový reproduktor. Tento speciální a exkluzivní komponentní měnič je konceptem zrozeným již v 70. letech a jeho cílem je soustředit střední a výškové reproduktory do jediného virtuálního bodu. To minimalizuje fázová zpoždění a nepravidelnosti v bodě přechodu. Reproduktor se skládá z 28 mm výškového reproduktoru 50 mm středotónového reproduktoru s odlišným prachovým krytem, ​​aby měl středotónovou funkci (ne širokopásmovou) a nerušil frekvence výškového reproduktoru.

O značce ESB Audio

Historie ESB Audio spadá až do roku 1972, kdy byla oficiálně tato italská značka založena. ESB audio patří mezi nejslavnější výrobce reproduktorových soustav druhé poloviny 19. století a během své bohaté historie uvedli na trh spoustu inovativních technologií a mnoho high-end produktů z oblasti domácí audio techniky, které dosáhly obrovského celosvětového úspěchu. Na základě získaných zkušeností se v roce 1984 začali inženýři ESB zabývat výzkumem zaměřeným na optimalizaci zvuku v automobilovém prostředí a o dva roky později zahájili vyrobu prvních reproduktorů do auta. Díky velkému úspěchu se v ESB začali čím dál více zaměřovat na automobilový průmysl a jeho náročné výzvy. Car Audio začíná být fenoménem tehdejší doby a v roce 2005 byla založena ve městě Aprilia, kde ESB sídlí, škola zaměřená výhradně na ozvučení vozidel. Tehdy padlo i definitivní rozhodnutí opustit svět domácího audia a věnovat se výhradně ozvučení vozidel. V současnosti ESB spadá spolu s americkým výrobcem audiofilních zesilovačů a DSP procesorů Zapco pod italskou společnost Apex Group. V nabídce najdete několik modelových řad reproduktorů v čele se super high-end třípásmovým systémem Diecimila, který představuje pravděpodobně nejkvalitnější a nejdražší reproduktory do auta na dnešním trhu. A to je i hlavním posláním ESB audio. Vyrábět reproduktory nejvyšší kvality zaměřené na věrný zvuk, který umožní uživateli takovou reprodukci, jakou při tvorbě intepret zamýšlel. Přesně podle sloganu firmy "Just like live".

Katalogové čísloESB 5.6K2
ZnačkaESB Audio
OdkazyOficiální webová prezentace (anglicky)
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
Komponentní 2pásmové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 160 W
Výkon MAXŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 320 W
Citlivost (2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
96,5 dB
Citlivost (1W/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
92 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
3 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
50 - 25000 Hz
Průměr středobasového reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 165 mm
Montážní hloubka středobasového reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 68 mm
Materiál membrány středobasového reproduktoruMateriál, který byl použit u membrány reproduktoru. Nebojte se papíru, má kupodivu velmi přirozený a kvalitní zvuk a díky povrchové úpravě vydrží bezproblémů i vlhkost. Kompozitní PMC vyztužené karbonovými vlákny
Celkový průměr výškového reproduktoruCelkový průměr výškového reproduktoru se uvádí jako průměr samostatného výškáče bez instalačních domečků. 28 mm
Materiál kaloty výškového reproduktoruMateriál kaloty, který byl použit při výrobě výškového reproduktoru. Kompozitní PMC vyztužené karbonovými vlákny
Frekvenční výhybka součástí baleníFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
Ne
Krycí mřížky součástí baleníOriginální krycí mřížky v balení reproduktorů. Ne
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. Pár

Komentáře k produktu

Hodnocení

Celkové hodnocení
0 %
Nikdo zatím produkt nehodnotil
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.