Košík0
Způsoby doručení
Přepravce93 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma

Subwoofer Gladen SPL 15

15", 2 x 1100 W RMS, 91,8 dB (SPL 2,83V/1m), 2 x 1 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 40 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Gladen SPL 15
TipAktualizováno

Subwoofer Gladen SPL 15

Subwoofer, který se v Německu několikrát umístil na prvních příčkách v soutěžních autech, kde se měří dB úroveň.
Katalogové číslo:SPL 15
ZnačkaGladen
Odkazy:Instalační manuál v PDF
Oficiální webová prezentace (anglicky)
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 2 x 1100 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 15 000 W / 65 Hz
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
91,8 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
2 x 1 Ω
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průmšr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 380 mm (15")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 254 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
Nedoporučuje se
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
90 - 130 l
Velikost bassreflexuNátrubek neboli bassreflex se používá při stavbě bassreflexových ozvučnic. Délka a průměr bassreflexu jsou velmi důležité parametry a je třeba se řídit tím, co konkrétní výrobce subwooferu doporučuje. Důrazně doporučujeme pořizovat pouze značkové a kvalitní bassreflexy se zaoblením na konci bassreflexu. Pokud je bassreflex ukončen rovnou trubicí, výsledkem je tzv. "prdění" subwooferu, kdy se vzduch vyfukujicí z bassreflexu třiští o ostrý konec bassreflexu. 2 x 100 mm
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
37,8 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
48,6
Xmax + -Xmax - maximální výkyv membrány subwooferu jedním směrem– není to součet, nebo také zkratka pro maximální lineární výchylku. Výstup subwooferu se stává nelineární, když kmitací cívka začne opouštět magnetickou mezeru. +/- 20 mm
Průměr kmitací cívky subwooferuČím větší průměr kmitací cívky, tím má subwoofer větší zatížitelnost, laicky řečeno. 10,16 mm
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Sklolaminát
HmotnostHmotnost subwooferu v kilogramech. Hmotnost se zpravidla uvádí netto, čili bez obalu. 23 kg
OstatníPro objem 130 l velikost nátrubku 4 x 100 mm
Český návod - Gladen SPL 15
Zobrazit návod

Komentáře k produktu

6|SPL , 21.11.2014, 16:07
ok děkuju za radu, myslíte že je vybudí na 100%? koukal jsem že při 16V dá 1x3800W RMS ale to už bych asi musel mít silnější alternátor?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 21.11.2014 16:47
Ohledně vybuzení jsem Vám již odpověd podal v předminulé odpovědi. Na 16V je třeba jak výkonný alternátor tak kapacitor tak už hodně výkonná autobaterie, ano.
5|SPL , 20.11.2014, 22:14
dobry den, a o jakou baterii by se konkrétně jednalo? nebo by jste zvolil jiný zesilovač který tyto 2 repra vybudí na maximum? Předem děkuji za radu.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 21.11.2014 14:21
Nebál bych se 3000 použít pokud máte rádio s 4V výstupy. Baterii jakou použít? Ideálně určenou na autohifi čili z naší nabídky Kinetik nebo Hollywood, čím vyšší zkratovací proud, tím lépe.
4|SPL , 15.11.2014, 01:25
Dobrý den, utáhne SPL 3000c1 2 tyto woofery?
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 17.11.2014 19:22
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud zvolíte výslednou impedanci 1 Ohm, budete mít silnou autobaterii a autorádio s minimálně 4V výstupy tak ANO.
3|Daniel , 19.10.2014, 15:40
Dobry den chci se zeptat mam zajem o tento sw ale taky o jl audio 12w7 co by jste mi doporucil z techto 2 sw
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 20.10.2014 15:24
Dobrý den Vážený zákazníku, jak Gladen tak JL Audio jsou super mezi subwoofery a je na Vás, co je Vám více sympatické.
2|Radek M. , 19.08.2013, 16:15
Zdravím, co takhle na ARC Audio KS 1000.1 ? Příští měsíc chci pořídit něco jiného k tomuto zesilovači.. Přemýšlím ještě nad řadou SQL. Za každou radu děkuji :-)
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 19.08.2013 17:08
... popravdě se značkou ARC zkušenosti nemáme jelikož ji v ČR nikdo nedistribuuje, ale špatné to nebude co jsem měl možnost vidět na zahraničních webech, umí dělat slušné věci. Gladen SQL 15 je popravdě o dost slabší odvar oproti SPL 15. Když je postavíte vedle sebe tak se to moc srovnávat nedá. :o) Gladen SPL 15 je sázka na jistotu popravdě.
1|petr , 18.04.2013, 13:47
Zdravicko .. dotaz, utáhl by tento subwoofer zesilovač helix spxl 1ooo ? Nebo by ho na maximum neutahl ? Popřípadě jaký zes v normální cenové relaci by to zvládl
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 18.04.2013 15:36
Dobrý den Vážený zákazníku, na maximum by ho neutáhl určitě, jedná se o hodně výkonný subwoofer, kde doporučuji napájet až 2 KW. Pokud ale hledáte v ceně okolo 10.000,- tak nic moc lepšího než je Helix SPXL 1000 neseženete. Doporučeným zesilovačem k tomuto subwoofer je Gladen SPL 3000c1.

Hodnocení

Celkové hodnocení
100 %
1 zákazník hodnotil
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.