Košík0
Způsoby doručení
Přepravce93 Kč
Osobní odběr BrnoZdarma

Subwoofer Kicker S12L72

12", 750 W RMS, 88,6 dB (SPL 1W/1m), 2 x 2 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
 • Využijte naši poradnu
 • Zboží nám můžete vrátit do 40 dnů
 • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Kicker S12L72
Tip

Subwoofer Kicker S12L72

Konstrukce motoru pro velké zatížení zahrnuje spider s velkým průměrem pro menší pružnost, delší životnost a vynikající přesnost. Vinutí drátu kmitací cívky s vysokou teplotní odolností doplňuje výkonný motor Kicker Comp, který maximálně využije každý watt, který mu dáte.

Klíčové funkce subwooferu Kicker S12L72

 • Duální cívky se dvěma ohmy.
 • Vstřikovaná polypropylenová membrána.
 • SoloKon™ 360° zadní výztuha.
 • Žebrovaný santoprenový závěs s modrým prošíváním.
 • Zadní deska a tyčová tyč UniPlate™.
 • Obvodové odvětrávání pro vynikající chlazení.
 • Velký keramický magnet.
 • Litý hliníkový koš.
 • Pružinové svorky na kabeláž z niklu, platinované.
Katalogové číslo:S12L72
ZnačkaKicker
Odkazy:Oficiální webová prezentace
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 750 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 1500 W
Citlivost (SPL 1W/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91 dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
88,6 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
2 x 2 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost subwooferu zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost subwooferu věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu. Subwoofery v ideálním případě zahrají od 20 - 150 Hz.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z taktických důvodů ve svých katalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
20 - 100 Hz
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průmšr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 300 mm (12")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 169 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
24,9 - 56,6 l
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
49,6 - 92,1 l
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
30,85 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
55,76585 l
Xmax + -Xmax - maximální výkyv membrány subwooferu jedním směrem– není to součet, nebo také zkratka pro maximální lineární výchylku. Výstup subwooferu se stává nelineární, když kmitací cívka začne opouštět magnetickou mezeru. 16,25 mm
QesElectrical Q-factor of driver je elektrický činitel jakosti (elektrické tlumení). Pohybuje-li se cívka subwooferu v magnetickém poli, generuje vlastní proud, který působí proti jejímu pohybu. Qes je bezrozměrný parametr a čím je číslo nižší, tím je generovaný proud vyšší a pohyb cívky je tak tlumenější, takže se snižuje celkový proud tekoucí cívkou, výchylka i citlivost kolem rezonance fs. Pohybuje se v hodnotách od 0.08 až 0.6, v extrémech, u obyčejných univerzálních měničů, i 20. Subwoofery s příliš nízkou hodnotou Qes, velmi tlumený systém, nejsou vhodné do určitých typů ozvučnic. 0,6315
QmsMechanical Q-factor of driver je mechanický činitel jakosti (mechanické tlumení). Jedná se o mechanické ztráty ovlivňující (tlumící) pohyb membrány subwooferu. Qms je bezrozměrný parametr a čím je číslo vyšší, tím jsou ztráty menší, tzn. vyšší je i výchylka a citlivost ve spodním pásmu, pohybuje se kolem 0.4 - 25. 11,26875
QtsTotal Q-factor of driver je celkový činitel jakosti, zahrnuje v sobě oba parametry Qes a Qms (elektrický Qes a mechanický Qms). Pohybuje se v hodnotách cca od 0.08 až 0.6, vyjímečně až 3. Qts subwooferu se počítá stejně jako například dvojice paralelně řazených odporů, na výsledek má tedy rozhodující vliv menší hodnota, kterou nelze překročit, tou bývá většinou Qes. 0,59775
HmotnostHmotnost subwooferu v kilogramech. Hmotnost se zpravidla uvádí netto, čili bez obalu. 12,3 kg

Komentáře k produktu

9|David , 10.09.2019, 18:38
Dobrý den, mám zájem o tyto dva subwoofery, budou v rozdělené ozvučnici a potřeboval bych poradit jestli je dobré řešení používejte dva zesilovače Sinus Live SL-A1000D, nebo vzít verzi subwooferů 2x4Ohm a zapojit na 1Ohm na například zesilovač Excursion HXA 3K. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 11.09.2019 11:56
Dobrý den Vážený zákazníku, osobně bych volil druhou možnost, tedy zapojení na 1 Ohm a připojení na zesilovač HXA 3K.
8|Jan , 22.06.2016, 07:24
http://www.ahifi.cz/subwoofer-kicker-s12l74-11.html čím se od sebe liší krom odporu ? A který více doporučujete?
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 22.06.2016 12:22
Dobrý den Vážený zákazníku, subwoofery se liší pouze impedancí. Volit tedy dle možností zesilovače, na který bude subwoofer připojen.
7|honza , 19.06.2016, 16:09
dobrý den jaký by ste mi doporučili kompletní set ? (zesilovač,kabeláž,svorky,kapacitátor) + zapojení seriově na 4ohm nebo paralelně na 1ohm?
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 20.06.2016 16:14
Dobrý den Vážený zákazníku, jako sestavu bych volil zesilovač GLADEN SPL 1800c1, kapacitor HIFONICS HFC2000, kabelovou sadu GLADEN WK-35, 2x kabelová očka RKS-35 a reproduktorový kabel GLADEN LL 4,0.
6|Pavel , 16.06.2016, 21:03
Dobrý den co by ste ktomu doporučil za nejvhodnější zesilovač ?
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 17.06.2016 17:00
Dobrý den Vážený zákazníku, velmi dobrou volbou je například zesilovač GLADEN SPL 1000c1.
5|Tomáš , 01.02.2016, 16:02
Dobry den a jeste se chci zeptat ve srovnani tohoto subwoofru s subwoofrem od mac audia stx 12 jaky je na tom lepe vykonem.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 02.02.2016 09:26
Dobrý den Vážený zákazníku, mnohem lépe je na tom Kicker, čemuž ale odpovídá i výrazně vyšší cena, nelze srovnávat cenově odlišné produkty.
4|Tomáš , 30.01.2016, 09:25
Dobrý den chci se zeptat zda se da pouzit pro tento subwoofer zesilovac gladen spl 1000c1. A jeste jak je na tom vykonem oproti gladen SQX 12.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 01.02.2016 13:06
Dobrý den Vážený zákazníku, zesilovač je pro subwoofer vhodný - ideální kombinace. Pokud Vám jde především o výkon, doporučuji KICKER.
3|Michal , 19.02.2015, 21:39
Dobrý den, pltí to obecně že větší ozvučnice je spíše na tlak? Samozřejmě v rozumné míře :) a je to tedy i že menší ozvučnice je spíše na kvalitu? Děkuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 22.02.2015 18:37
Dobrý den Vážený zákazníku, obecně se to dá říci, ale opravdu jen obecně. :o)
2|LOP , 16.07.2013, 14:34
zdravim,uvadite objem bassreflexove ozvucnice na 49,6 - 92,1 l coz se mi zda hodne velky rozsah,jakou mam tedy nejlepe postavit pro maximalni tlak?dekuji
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 16.07.2013 15:14
Dobrý den Vážený zákazníku, pokud Vám jde o akustický tlak tak bych se pohyboval v té horní hranici co výrobce doporučuje.
1|jano , 22.03.2009, 22:36
super repro kvalita usa

Hodnocení

Celkové hodnocení
0 %
Nikdo zatím produkt nehodnotil
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.