Můj účet

Subwoofer Powerbass 2XL-1040D

10", 400/800 W, 85,10 dB (SPL 1W/1m), 2 x 4 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
 • Využijte naši poradnu
 • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
 • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Powerbass 2XL-1040D
Tip

Subwoofer Powerbass 2XL-1040D

Nové subwoofery 2XL byly kompletně přepracovány s novým zakázkovým litým hliníkovým košem a obráceným motorem, aby se lépe vešly do stísněných prostor a fungovaly v malých uzavřených nebo bassreflexových boxech. Řada 2XL subwooferů umožňuje audiofilní kvalitu zvuku na úrovních zvuku řady Xtreme. S novým NBR závěsem pro zvýšení lineární přesnosti a patentovanou membránou z vyztuženým tkaným skleněným vláknem Kraftem je řada 2XL navržena tak, aby fungovala špičkově. Vlastní koš z litého hliníku poskytuje obvodové odvětrání, které pomáhá při chlazení nově přepracované 62 mm kmitací cívky Black Kapton (BKSV) a obrácené struktury motoru.

Hlavní vlastnosti subwooferu Powerbass 2XL-1040D

 • 10" subwoofer s výkonem 400 W RMS.
 • Dvojitá kmitací cívka o impedanci 4+4 Ω.
 • Nová prachovka s logem PBX.
 • Tkaná membrána ze skleněných vláken s výztuhou z lisovaného kraftového papíru.
 • NBR závěs pro dlouholetou odolnost.
 • 62 mm odvětrávaná kmitací cívka BKSV.
 • Obvodové větrací otvory pro chlazení kmitací cívky Aero-Vent.
 • Nerezonanční DDC litý hliníkový koš.
 • XTRA velké, dvojitě složené konstrukce motoru.
 • Čtvercové pružinové poniklované vstupní terminály.
 • Optimálně navrženo pro malé uzavřené skříně.
 • Kompaktní design.

O značce Powerbass

Společnost Powerbass byla založena v roce 2001 s jediným cílem, a to přinést na trh skvělé audio produkty nabízející dokonalý zvuk a vysokou spolehlivost za dostupnou cenu. Powerbass má sídlo v kalifornském Ontariu, kde vlastní i výrobní závody se špičkovým týmem inženýrů a vývojovým managementem. Původně se v Powerbassu zaměřili na výrobu vysoce kvalitních OEM reproduktorů, které ve své době představovaly nenapodobitelnou kvalitu v dané cenové kategorii. V průběhu let rozšířili nabídku o mnoho produktů, jako jsou subwoofery nebo zesilovače a samozřejmě několik modelových řad reproduktorů, z nichž zejména zákládní řada "S" se stala téměř legendární. A to vždy se stejným cílem jako ve svých počátcích - nabízet cenově dostupné produkty, které překonávají konkurenci. O dvě desítky let později ctí v Powerbassu stejné hodnoty a nabízí svým zákazníkům ucelené portfolio vysoce kvalitních produktů pro maximální zlepšení zážitku z poslechu hudby.
Katalogové číslo2XL-1040D
ZnačkaPowerbass
OdkazyOficiální webová prezentace (anglicky)
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 400 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 800 W
Citlivost (SPL 1W/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91 dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
85,10 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
2 x 4 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost subwooferu zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost subwooferu věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu. Subwoofery v ideálním případě zahrají od 20 - 150 Hz.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z taktických důvodů ve svých katalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
35 - 500 Hz
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průměr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 250 mm (10")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 119 mm
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
30,4
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
25,47 l
Xmax + -Xmax - maximální výkyv membrány subwooferu jedním směrem– není to součet, nebo také zkratka pro maximální lineární výchylku. Výstup subwooferu se stává nelineární, když kmitací cívka začne opouštět magnetickou mezeru. 11,5 mm
QesElectrical Q-factor of driver je elektrický činitel jakosti (elektrické tlumení). Pohybuje-li se cívka subwooferu v magnetickém poli, generuje vlastní proud, který působí proti jejímu pohybu. Qes je bezrozměrný parametr a čím je číslo nižší, tím je generovaný proud vyšší a pohyb cívky je tak tlumenější, takže se snižuje celkový proud tekoucí cívkou, výchylka i citlivost kolem rezonance fs. Pohybuje se v hodnotách od 0.08 až 0.6, v extrémech, u obyčejných univerzálních měničů, i 20. Subwoofery s příliš nízkou hodnotou Qes, velmi tlumený systém, nejsou vhodné do určitých typů ozvučnic. 0,45
QmsMechanical Q-factor of driver je mechanický činitel jakosti (mechanické tlumení). Jedná se o mechanické ztráty ovlivňující (tlumící) pohyb membrány subwooferu. Qms je bezrozměrný parametr a čím je číslo vyšší, tím jsou ztráty menší, tzn. vyšší je i výchylka a citlivost ve spodním pásmu, pohybuje se kolem 0.4 - 25. 6,42
QtsTotal Q-factor of driver je celkový činitel jakosti, zahrnuje v sobě oba parametry Qes a Qms (elektrický Qes a mechanický Qms). Pohybuje se v hodnotách cca od 0.08 až 0.6, vyjímečně až 3. Qts subwooferu se počítá stejně jako například dvojice paralelně řazených odporů, na výsledek má tedy rozhodující vliv menší hodnota, kterou nelze překročit, tou bývá většinou Qes. 0,42
Průměr kmitací cívky subwooferuČím větší průměr kmitací cívky, tím má subwoofer větší zatížitelnost, laicky řečeno. 62 mm
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Tkaná membrána ze skleněných vláken s výztuhou z lisovaného kraftového papíru

Komentáře k produktu

3|Václav Podstůvka , 19.04.2024, 19:09
To co píšete je nesmysl.Pokud reproduktor nevydrží ani 50% avizované zátěže,tak je asi něco špatně na straně výrobku.A k čemu je tedy návod když ho nemám podle vás používat.Jsem elktrikář v oboru 26let,montoval jsem audio do aut,ale s takovou hloupostí co jste napsal...Když chci povýšit z dobrého subwooferu na o třídu lepší a výsledek se neukáže.....
Odpověď: Lukáš Zemánek - AHIFI.CZ, 22.04.2024 13:44
Dobrý den Vážený zákazníku, kolega uvedl naprosto správnou a logickou infomaci, tedy to že subwoofer zvládne avizovaný výkon neznamená, že při nastavení zesilovače na 50% nemůže vlivem špatného výstupního signálu ( zkreslením) z přehravače dojít k jeho poškození. Sestavu je vždy nutné nastavovat tak, aby nedošlo k žádnému slyšitlenému zkreslení, které poté může způsobit poškození měničů. K poškození může poté dojít v průběhu času, kdy se postupně cívka opotřebovává větším zatížením, případně ihned, kdy dojde k okamžitému zkratu. 
2|Václav Podstůvka , 13.04.2024, 00:47
Dobrý denNejdříve píši další komentář zde a budeme řešit dál.Váš zesilovač výše uvádéný v mém komentáři mi nejdříve spálil váš subwoofer Vibe Blackair 10\" 1300W.Na ten popud jsem si koupil Powerbass 2xl 1040 a od montáže v listopadu 2023 se mi včera opět připekly cívky nebo cívka na tomto subwooferu. Zesilovač je nastaven na cca 50% výkonu.Čekal jsem že vydrží kapku víc.Namontoval jsem starý Gladen RS 10 A(taktéž od vás,nekupoval jsem ho já)bez změn na zesilovači a hraje,stejné jako po spálení Vibe.Budeme řešit reklamaci nebo to nemá smysl?A proč nevydrží zátěž uvádénou v popisu když bych mohl použít i silnější zesilovač?Děkuji
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 16.04.2024 10:28
Dobrý den Vážený zákazníku. SW spálíte klidně i na menší výkon nastavení zesilovače. Vždy záleží na zdroji zvuku, kvalitě zvuku a nastavení. Nelze zesilovač nastavovat podle výkonů psaných v manuálu. Nastavení se provádí poslechem a SW nesmí nikdy jít do zkreslení.
1|Václav Podstůvka , 21.11.2023, 23:08
Dobrý denMám od vás nakoupeno již pár kousků subwooferů i zesilovačů.A tento 10\"palcový bobek, byť se slabší citlivostí v uzavřené laminátové ozvučnici spolu s vaším již neprodávaným zesilovačem D excursion 1KA v III Laguně kombi zahraje opravdu nesmysl a už to cítím jako kdysi když jsem měl plný kufr v Mondeu kombi a posbíral pár cen na tuning srazech.Opravdu při dobré montáži zatřese celým autem,i s vámi.Děkuji Venca
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 22.11.2023 13:10
Dobrý den Vážený zákazníku. Děkujeme Vám za zpětnou vazbu a jsme moc rádi, že u nás rád nakupujete. 

Hodnocení

Celkové hodnocení
0 %
Nikdo zatím produkt nehodnotil
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.