Můj účet

Reproduktory Excursion SX 5C+dB

Ø 130 mm, 120/250 W, 2 Ω, 92 dB (2,83V/1m), montážní hloubka 51 mm
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
  • Využijte naši poradnu
  • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
  • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Reproduktory Excursion SX 5C+dB
Komponentní reproduktory se 4 středobasy, tzv. zdvojené basové pásmo. Reproduktory pro ty, kteří holdují vysokému výkonu na basech a středech.
Katalogové číslo:SX 5C+DB
ZnačkaExcursion
Odkazy:Oficiální webová prezentace
Typ reproduktorůKoaxiální reproduktory:
Koaxiální reproduktory se vyznačují konstrukcí tzv. vše v jednom. Výškový a středobasový reproduktor jsou v jednom koši. Výhodou je jednodušší montáž, ale díky spojení resp. blízkosti pásem v jednom reproduktoru, se obvykle sníží kvalita zvuku. Zpravidla uprostřed středobasového reproduktoru, je výškový reproduktor, jehož kmitací cívka pracuje ve druhé vzduchové mezeře společného magnatického obvodu. Třípásmový koaxiální reproduktor se skládá ze středobasového reproduktoru, ve předu na zvláštním nosníku je středový reproduktor a samostatný výškový.

Komponentní reproduktory:
Komponentní reproduktory se vyznačují rozdělením na jednotlivá frekvenční pásma, výškové + středobasové + popř. basové pásmo. Jednotlivé reproduktory se dají umístit zcela odděleně, což má za výsledek lepší zvukový i akustický projev. V drtivé většině případů komponentních reproduktorů je dodávaná i externí výhybka, která rozděluje výškové, středové / středobasové a u třípásma i basové pásmo popř. umožňuje nastavení decibelové úrovně u výškového reproduktoru (např. +2 dB, 0 dB, -2 dB), strmosti (např. 6dB/Okt. 12dB/Okt.) či aktivní nebo bi-amp zapojení.
Komponentní 2 pásmové
Výkon RMSRMS výkon reproduktorů je stálý výkon celého systému, ne pouze jednoho reproduktoru nebo jedné strany. Jedná se také o výkon nepřetržitého používání reproduktorů. Pokud se RMS výkon překročí na delší dobu, může dojít k nevratnému poškození reproduktorů! 120 W
Max. (maximální) výkonŠpičkovy výkon, který dokáže reproduktor zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se max. výkon překročí, obvykle dojde k poškození reproduktorů! 250 W
Citlivost (SPL 2,83V/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost reproduktoru.

Citlivost reproduktorů se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se defacto o hodnocení, jak reproduktor převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od reproduktoru pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že reproduktor je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, reproduktor vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB reproduktor potřebuje 100 Wattů k výrobě určité hlasitosti, pak reproduktor s 91dB citlivostí potřebuje jen 50 wattů, aby se dostal na stejnou hlasitost.
92 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu reproduktorů, je důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem nebo autorádiem, který používáte.

Příklad:
2 Ohmový reproduktor nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů! 4 Ohmový reproduktor lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Nejběžnější impedance reproduktorů je dnes 3 - 4 Ohm.
2 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost reproduktorů zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost reproduktoru věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z preztižních důvodů ve svých kalalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
50 - 20.000 Hz
Průměr středobasu nebo koaxiálního reproduktoruPrůměr reproduktoru uvádíme jako průměr celého reproduktoru, nikoliv včetně uchycení, kdy u menších reproduktorů (87, 100, 130 mm) vyčnívají ještě navíc úchyty. Některé reproduktory jsou oválné a tam se uvádí rozměr v palcích, vždy nejkratší strana k nejdelší straně. Jeden palce je cca. 2,5 cm. 130 mm
Montážní hloubka středobasu nebo koaxiálního reproduktoruMontážní hloubka reproduktoru se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového, plastového nebo litého koše reproduktoru, resp. dosedací plochy reproduktoru. 51 mm
Frekvenční výhybka součástíFrekvenční výhybka je důležitou součástí defacto všech reproduktorů. Výhybka obvykle obsahuje různé hodnoty odporů, velikosti cívek a typy kondenzátorů, které zcela zásadně upravují zvuk. K čemu výhybky slouží popisujeme níže.

Komponentní reproduktory:
Součástí každého kvalitní komponentního reprosystému je výhybka. Jejím úkolem je zajistit rozdělení frekvencí, které zesilovač produkuje v celém akustickém spektru kmitočtů tak, aby každý z reproduktorů dostal jen tu část pásma, kterou může optimálně zahrát z hlediska účinnosti a minimálního zkreslení.

Koaxiální reproduktory:
U koaxiálních reproduktorů bývá z většiny případů jednoduchá výhybka (6dB/Okt.) tvořená kondenzátorem u výškového reproduktoru.
Ano
Cena zaPokud je uvedena cena za pár tak součástí balení bývá vždy vše po 2 kusech, např. 2x středobas, 2x výškový reproduktor a 2x frekvenční výhybka. Pár
Krycí mřížky součástí baleníOriginální krycí mřížky v balení reproduktorů. Ne

Komentáře k produktu

6|Martin Berec , 14.09.2020, 16:40
Dobrý deň, je možné zapojiť túto sadu reproduktorov priamo na autorádio typ Kenwood KMM-BT306, resp. viete poradiť nejakú podobnú sadu reproduktorov, ktorú zvládne napájať rádio samotné bez zosiľnovača?? Ďakujem
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 15.09.2020 12:32
Dobrý den Vážený zákazníku, doporučil bych použít standardní 2-pásmové komponentní reproduktory, například HERTZ DSK 130.3. Ty mají ideální parametry, pro zapojení přímo na samotné autorádio.
5|Jaroslav Šula , 17.06.2020, 21:41
Dobrý den, chci se zeptat zda tyto reproduktory budou sedět do Škody Felicie rok 2001?Dekuji.
Odpověď: Ing. Karel Šudák - AHIFI.CZ, 18.06.2020 10:54
Dobrý den Vážený zákazníku. Tento set není do Vašeho vozu úplně ideální. Zadní reproduktory je nutné použít v rozměru 4x6" a přední koaxiální 130 mm.
4|Kamil Lysák , 23.07.2019, 15:25
Hodíte mi odkaz na zesilovač? S kolik by vyšla cena za instalaci zesilovače+ reproduktory+vytlumení? A chci to dávat do Felicie, a jakou mají tyhle reproduktory bassové vlohy? Když bude v autě všech 8x stredobassů, tak spadne že střechy lahváč?
Odpověď: Robert Čech - AHIFI.CZ, 24.07.2019 09:07
Dobrý den Vážený zákazníku. Obávám se, že s reproduktory o průměru 130mm Vám po střeše hopsat pivo nebude. Dále bude problém s místem, kam reproduktory osadit.
3|Kamil Lysák , 22.07.2019, 23:56
Dobrý den, kdybych si koupil dva páry reproduktorů což je 8 sttedobasovych repro+ 8 výškových reproduktorů +( vytlumeni+ instalace cena?), a mohli by jste mi sem hodit odkaz na rádio kterým bych živil všech 16 reproduktorů a neshořelo by to? Děkuji
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 23.07.2019 08:27
Dobrý den Vážený zákazníku, je mi líto, ale takové rádio neexistuje. Pro napájení reproduktorů potřebujete externí zesilovač.
2|Lada , 24.11.2017, 22:03
zdravim chtel bych repraky do prednich dveri audi a3 8l 5dver rok 99, vlezou se tam jen 130mm nebo i vetsi s redukci? ... chtel bych je tahnout ze zesilovace. Maji tyhle dobry zvuk nebo mate jinou sestavu... dekuji za info
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 29.11.2017 12:24
Dobrý den Vážený zákazníku, osadit lze standardně 130mm repro. Dotazujete se však na sestavu reproduktorů, kde je použit 4x středobas, kam se osadí druhý pár středobasů, prosím? Pokud se bude osazovat na zesilovač, doporučil bych reproduktory GLADEN RS 130 .
1|Martin; , 11.06.2015, 22:02
dobry den chci se zeptat jestli bude hrad dobre tato sestava v audi a4, a jestli k nem mam koupit jeste podlozky. dekuji za odpoved.
Odpověď: Marek Flek - AHIFI.CZ, 12.06.2015 11:39
Dobrý den Vážený zákazníku, reproduktory jsou dobrou volbou, doporučuji. Pro zvolení správných podložek bych potřeboval znát rok výroby vozu.

Hodnocení

Celkové hodnocení
0 %
Nikdo zatím produkt nehodnotil
Ohodnoťte produkt:
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.