Můj účet

Subwoofer Morel Ultimo PS122D

subwoofer, Ø 12", 700 W RMS, 83 dB (2,83V/1m), 2 + 2 Ω
Více o produktu
Pomůžeme vám s nákupem
 • Využijte naši poradnu
 • Zboží nám můžete vrátit do 14 dnů
 • Vyzkoušejte si produkt u nás na prodejně
Subwoofer Morel Ultimo PS122D
Tip

Subwoofer Morel Ultimo PS122D

Na základě úspěchu subwooferů modelové řady Ultimo Titanium byly po dlouhém vývoji představeny nové subwoofery PowerSlim, aby nabídly nekompromisní kvalitu zvuku v kombinaci s nízkou instalační hloubkou a minimálními nároky na objem ozvučnice. Dlouholeté zkušenosti společnosti Morel s konstrukcí reproduktorů se plně projevují u subwooferů Ultimo PowerSlim, které navzdory své extrémně ploché konstrukci nabízí silný, hluboký a tonálně přesný zvuk. Šetří tak drahocenný zavazadlový prostor, aniž by to bylo na úkor zvukového výkonu, jenž je od značky Morel očekáván. Velmi tuhá a přitom příkladně lehká sendvičová membrána je vyrobena ze dvou vrstev karbonových vláken, která jsou obložena hliníkovou voštinou pro maximální pevnost a úsporu hmotnosti. Robustní kostrukce motoru využívá velkou 125 mm kmitací cívku a hybridní magnetický systém s dvojící feritového a neodymového magnetu. Tato kamobinace zajišťuje vynikající elektromechanickou sílu a dokonalou linearitu a muzikálnost. Technologie zavěšení Progressive Field Symmetry společnosti Morel mezitím přináší vynikající kontrolu nad wooferem, snižuje zkreslení a maximalizuje výkon. Tento subwoofer svým zvukem nadchne i ty, kteří nejsou omezeni prostorem. Subwoofery PowerSlim jsou k dispozici ve velikostech 10" a 12" a jsou vybaveny dvojitou kmitací cívkou v konfiguraci 2 + 2 nebo 4 + 4 Ω. Odměnou společnosti Morel je i získané ocenění "Best Product" v kategorii subwooferů do auta pro ročník 2023 / 2024 od prestižní organizace EISA.

Hlavní vlastnosti subwooferu Morel Ultimo PS122D

 • 10" subwoofer s výkonem 600 W RMS a cívkou o impedanci 2 + 2 Ω.
 • Ocenění "Best Product" v kategorii subwooferů pro ročník 2023 / 2024 od prestižní organizace EISA.
 • Vysoký výkon v kombinaci se silným, hlubokým a tonálně přesným zvukem.
 • Nízká instalační hloubka a minimální nároky na objem ozvučnice.
 • Velmi tuhá a příkladně lehká membrána ze dvou vrstev karbonových vláken.
 • Robustní kostrukce motoru s velkou dvojitou 125 mm kmitací cívkou.
 • Hybridní magnetický systém s dvojící feritového a neodymového magnetu.
 • Technologie zavěšení Progressive Field Symmetry pro vynikající kontrolu subwooferu.
 • Optimalizováno pro ozvučnice s malým objemem - doporučeno 14 l pro uzavřené ozvučnice.
 • Designová mřížka pro všechny typy instalací.
Katalogové čísloULTIMO PS122D
ZnačkaMorel
OdkazyOficiální webová prezentace
RMS výkonRMS výkon subwooferu je stálý výkon nepřetržitého používání subwooferu. Pokud se výkon na delší dobu překročí, může dojít k nevratnému poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 700 W
Max. (maximální) výkonŠpičkový výkon, který dokáže subwoofer zahrát chvilkově (cca 0,5 s), například při úderu bicích nástrojů ve skladbě. Pokud se maximální výkon překročí, může dojít rychle k poškození, resp. ke spálení kmitací cívky subwooferu. 2100 W
Citlivost (SPL 1W/1m)Citlivost, senzitivita neboli účinnost subwooferu.

Citlivost subwooferu se udává v decibelech (dB) a zjednodušeně řečeno znamená, čím vyšší hodnota, tím menší nároky na výkon zesilovače. Jedná se de facto o hodnocení, jak subwoofer převádí watty na zvuk. Hodnocení citlivosti jsou v úrovní hluku měřené na 1 metr od subwooferu pomocí 1 W (watt energie) nebo pomocí 2,83 voltu na zdroji na 1 metr.

Vyšší decibelová úroveň znamená, že subwoofer je hlasitější s nižším výkonem. Pro každý nárůst o 3 dB citlivosti, subwoofer vyžaduje poloviční sílu pro reprodukci stejné hlasitosti. Například, pokud 88 dB subwoofer potřebuje 300 wattů k výrobě určité hlasitosti, pak subwoofer s 91 dB citlivostí potřebuje jen 150 wattů, aby se dostal na stejnou účinnost.
83 dB
ImpedanceImpedance - měření elektrického odporu. Při nákupu subwooferu je velmi důležité, aby se každý ujistil, že impedance je v souladu se zesilovačem, který na něj zapojujete. U subwooferů s dvojitou kmitací cívkou se doporučujeme řídit dle informací v poradně!

Příklad:
2 Ohmový subwoofer nelze připojit na zesilovač, který je stabilní pouze do 4 Ohmů. 4 Ohmový subwoofer lze bez problémů použít na zesilovač, který je stabilní do 2 Ohmů. Zapojení 4 Ohm subwooferu na zesilovač, který je stabilní do 4 Ohmů, také bez problémů. Nejběžnější impedance subwooferu jsou 4 Ohm.
2 + 2 Ω
Frekvenční rozsahSchopnost subwooferu zahrát signál od nejnižšího kmitočtu po nejvyšší, resp. schopnost subwooferu věrně reprodukovat zvuk v konkrétním frekvenčním pásmu. Subwoofery v ideálním případě zahrají od 20 - 150 Hz.

Odborně:
V oblasti kmitočtů od 40 až po 16 000 Hz se vyskytuje převážná většina základních i alikvótních (harmonických) tónů všech hudebních nástrojů. Nás zajímá, jaký je průběh vyzářeného akustického tlaku v tomto rozsahu kmitočtů při napájení reproduktorové soustavy konstantním příkonem. Tomuto průběhu říkáme kmitočtová charakteristika, která nám udává úroveň vyzářeného akustického tlaku v decibelech (dB) v závislosti na kmitočtu. Nejvýstižněji lze vyjádřit kmitočtovou charakteristiku reproduktoru nebo reproduktorové soustavy grafem.

Většinou ale je kmitočtová charakteristika udávaná uvedením maximální tolerance akustického tlaku v daném kmitočtovém rozsahu, např. 50 až 15 000 Hz -+ 6 dB. Jelikož je kmitočtová charakteristika reproduktorů i soustav obecně značně nerovnoměrná, neudávají někteří výrobci z taktických důvodů ve svých katalozích ani tuto maximální toleranci akustického tlaku v decibelech. Takto ochuzený údaj je bohužel bezcenný. Co je platné, že výrobce nabízí reproduktorovou soustavu s kmitočtovým rozsahem 30 až 20 000 Hz, jestliže se obává uvést maximální nerovnoměrnost akustického tlaku v tomto rozsahu, neboť může mít toleranci např. +- 20 dB.

Nerovnoměrnost neboli zvlnění kmitočtového průběhu u dobrých reproduktoprových soustav pro kvalitní přednes hudby nemá překročit v pásmu 80 až 12 000 Hz +- 3 dB a v pásmu 40 až 16 000 Hz +- 6 dB. Větší nerovnoměrnost již ochuzuje nebo zdůrazňuje určité tónové oblasti, což může způsobit slyšitelné nebo i rušivé zkreslení. Mění se také podíl mezi základními tóny a vyššími harmonickými, tím se mění barva zvuku a jednotlivé hudební nástroje i celý hudební obraz zní nepřirozeně.
20 - 500 Hz
Průměr subwooferuPrůměr subwooferu je uváděn na šroubovací díry. Celkový vnější průměr subwooferu je obvykle o 1-2 cm širší, dle rozměrové kategorie subwooferu. U 30-ti cm subwooferu je vnější průměr vč. ochranné gumy 31,8 cm a u 25-ti cm subwooferu je to 26,5 cm vč. ochranné gumy. 300 mm (12")
Montážní hloubka subwooferuMontážní hloubka subwooferu se měří od nejspodnější hrany magnetu až po spodní okraj plechového nebo litého koše subwooferu. 86 mm
Doporučený objem uzavřené ozvučniceUzavřená ozvučnice se vyznačuje jednoduchou konstrukcí. Uzavřené ozvučnice bývají zpravidla menších rozměrů než ozvučnice bassreflexové a na jejich tlumení se používá speciální tlumící rouno.

Uzavřená ozvučnice má výhodu v tom, že zabraňuje akustickému zkratu mezi vyzařováním přední a zadní strany membrány subwooferu. Nevýhodou je, že uzavřená ozvučnice zvedá vlastní rezonanční kmitočet použitého subwooferu a tím také zvyšuje dolní mezní kmitočet. To proto, že je zadní strana membrány při vyzařování subwooferu v uzavřené ozvučnici nucena stlačovat a zřeďovat vzduch uvnitř ozvučnice. Tím se přidává k vlastní tuhosti kmitacího systému subwooferů ještě tuhost vzduchu v uzavřené ozvučnici. To způsobuje zvětšení tuhosti kmitacího systému a tím i zvýšení rezonančního kmitočtu celého systému: subwoofer -> ozvučnice.

Zvýšení rezonančního kmitočtu pro daný subwoofer je tím větší, čím menší je objem vzduchu v uzavřené ozvučnici. Poměrně malý objem vzduchu v uzavřené ozvučnici působí na subwoofer jako akustická pružina při vyzařování zadní strany membrány dovnitř uzavřené ozvučnice.

POUŽITÍ: Hlavně na kvalitní poslech basů v celém pásmu s důrazem na detailnost a přesnou reprodukci na spodním pásmu.

Klady a zápory:
+ čistá reprodukce
+ malé skříně
+ jednodušší naladění
- nízký stupěň účinnosti v hlubokých basech
- hlasitost jen za cenu enormního vychýlení membrány
- nelze očekávat výraznější akustický tlak
22,6 l
Doporučený objem bassreflexové ozvučniceBassreflexová ozvučnice je řešena stejně jako uzavřená ozvučnice, ale má navíc ještě tzv. bassreflexový nátrubek, neboli "bassreflex" nebo šterbinu. Na tlumení bassreflexových ozvučnic se používá jehličkový molitan.

POUŽITÍ:
Ideální použití je v případech, kdy chce posluchač dosáhnout vysoké hlasitosti a dobré úrovně akustického tlaku. Jedná se o nejlepší kompromis mezi kvalitním zvukem a výkonem a je také nejčastěji používána

Klady a zápory:
+ dobrá účinnost v hlubokých basech
+ k velké hlasitosti stačí malá výchylka membrány
- reprodukce méně přesná než u uzavřených ozvučnic
39,6 l
Fs - rezonanční frekvenceFs - je spodní rezonanční kmitočet. Tento parametr je de facto volný vzduch rezonanční frekvence subwooferu. Jednoduše řečeno, je to bod, ve kterém se hmotnost pohybujících se částí subwooferu vyrovnává síle suspenze subwooferu, když je v pohybu. Pokud jste někdy viděli kousek provázku, který začal nekontrolovatelně broukat ve větru, viděli jste efekt dosažení rezonanční frekvence.

Hmotnost pohyblivých částí a tuhost odpružení (surround a spider) jsou klíčovými prvky, které mají vliv na rezonanční frekvenci. Jako obecné pravidlo platí, že nižší Fs označuje subwoofer, který by byl pro reprodukci nízkých frekvencí lépší než subwoofer s vyšší Fs. Není tomu tak ale vždy, jelikož do výsledného zvuku vstupují pak i další důležité parametry subwooferu.
24 Hz
Vas - ekvivalentní objem vzduchuVas - představuje objem vzduchu, který při stlačení na jeden krychlový metr působí stejnou silou jako dodržování (CMS), suspenze v určitém subwooferu. Vas je jedním z parametrů, nejkomplikovanějším pro měření, protože na změny tlaku vzduchu mají vliv podmínky relativní vlhkosti a teploty.

Další způsob, jak popsat co VAS: zkuste použít subwoofer a najít takovou ozvučnici, která má správnou velikost, aby se vzduch vrátil stejnou tuhostí do stejné rezonance. Velikost tohoto boxu se rovná Vas. Existují ovšem i další parametry, ale ty pro přesný výpočet ozvučnice nejsou natolik nutné. Při stavbě ozvučnic jsou také důležité hodnoty rezonanční frekvence a Q-parametrů.
49,4 l
Xmax + -Xmax - maximální výkyv membrány subwooferu jedním směrem– není to součet, nebo také zkratka pro maximální lineární výchylku. Výstup subwooferu se stává nelineární, když kmitací cívka začne opouštět magnetickou mezeru. 8 mm
QesElectrical Q-factor of driver je elektrický činitel jakosti (elektrické tlumení). Pohybuje-li se cívka subwooferu v magnetickém poli, generuje vlastní proud, který působí proti jejímu pohybu. Qes je bezrozměrný parametr a čím je číslo nižší, tím je generovaný proud vyšší a pohyb cívky je tak tlumenější, takže se snižuje celkový proud tekoucí cívkou, výchylka i citlivost kolem rezonance fs. Pohybuje se v hodnotách od 0.08 až 0.6, v extrémech, u obyčejných univerzálních měničů, i 20. Subwoofery s příliš nízkou hodnotou Qes, velmi tlumený systém, nejsou vhodné do určitých typů ozvučnic. 0,7
QmsMechanical Q-factor of driver je mechanický činitel jakosti (mechanické tlumení). Jedná se o mechanické ztráty ovlivňující (tlumící) pohyb membrány subwooferu. Qms je bezrozměrný parametr a čím je číslo vyšší, tím jsou ztráty menší, tzn. vyšší je i výchylka a citlivost ve spodním pásmu, pohybuje se kolem 0.4 - 25. 3,6
QtsTotal Q-factor of driver je celkový činitel jakosti, zahrnuje v sobě oba parametry Qes a Qms (elektrický Qes a mechanický Qms). Pohybuje se v hodnotách cca od 0.08 až 0.6, vyjímečně až 3. Qts subwooferu se počítá stejně jako například dvojice paralelně řazených odporů, na výsledek má tedy rozhodující vliv menší hodnota, kterou nelze překročit, tou bývá většinou Qes. 0,6
Průměr kmitací cívky subwooferuČím větší průměr kmitací cívky, tím má subwoofer větší zatížitelnost, laicky řečeno. 125 mm
Materiál membrány subwooferuSpecifický materiál, ze kterého je membrána subwooferu vyrobena. Dvojitá sendvičová membrána z karbonových vláken
HmotnostHmotnost subwooferu v kilogramech. Hmotnost se zpravidla uvádí netto, čili bez obalu. 5,5 kg

Komentáře k produktu

Hodnocení

Celkové hodnocení
0 %
Nikdo zatím produkt nehodnotil
Ohodnoťte produkt:

Mohlo by vás také zajímat

Morel Ultimo PS102D Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo PS102DTipRychlý náhledsubwoofer, Ø 10", 600 W RMS, 82 dB (2,83V/1m), 2 + 2 Ω16.990 Kč1 až 4 týdnyMorel Ultimo PS104D Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo PS104DTipRychlý náhledsubwoofer, Ø 10", 600 W RMS, 82 dB (2,83V/1m), 4 + 4 Ω16.990 KčSklademMorel Ultimo PS124D Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo PS124DTipRychlý náhledsubwoofer, Ø 12", 700 W RMS, 83 dB (2,83V/1m), 4 + 4 Ω17.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium 102 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium 102Rychlý náhledsubwoofer, Ø 10", 1000 W RMS, 86,1 dB (SPL 2,83V/1m), 2 Ω23.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium 104 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium 104TipRychlý náhledsubwoofer, Ø 10", 1000 W RMS, 85 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω23.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium 122 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium 122Rychlý náhledsubwoofer, Ø 12", 1000 W RMS, 87 dB (SPL 2,83V/1m), 2 Ω25.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium 124 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium 124TipRychlý náhledsubwoofer, Ø 12", 1000 W RMS, 86,3 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω25.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium 802 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium 802Rychlý náhledsubwoofer, Ø 8", 800 W RMS, 84 dB (SPL 2,83V/1m), 2 Ω20.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium 804 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium 804Rychlý náhled8", 800 W RMS, 83,7 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω20.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium SC102 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium SC102Rychlý náhledsubwoofer, Ø 10", 600 W RMS, 86 dB (SPL 2,83V/1m), 2 Ω14.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium SC104 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium SC104Rychlý náhledsubwoofer, Ø 10", 600 W RMS, 86 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω14.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium SC122 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium SC122Rychlý náhledsubwoofer, Ø 12", 600 W RMS, 87 dB (SPL 2,83V/1m), 2 Ω16.990 KčSklademMorel Ultimo Titanium SC124 Doprava zdarmaSubwoofer Morel Ultimo Titanium SC124Rychlý náhledsubwoofer, Ø 12", 600 W RMS, 87 dB (SPL 2,83V/1m), 4 Ω16.990 KčSkladem
Zeptejte se nás
Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.